Kukuruz je uništen

29.07.2015. 08:05 / Izvor: Oslobođenje
Kukuruz je uništen

Poljoprivrednici nastoje nekako spasiti ono što se može još iskoristiti od povrća, dovoze vodu iz Save i zaljevaju usjeve, kaže Savo Bakajlić.

Agro i hidro-meteorološke prognoze za narednih 15 dana nisu nimalo povoljne za poljoprivrede proizvođače u najvažnijim agrarnim područjima Republike Srpske - Semberiji, Posavini i Lijevče polju, rekao je Boris Pašalić, pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.

Pašalić je naveo da su u Republici Srpskoj od posljednih pet godina tri bile sušne i nanijele ogromnu štetu poljoprivrednicima.

Pomoć

Savo Bakajlić, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača sela Semberije, kazao je za Oslobođenje da je suša uništila skoro sve usjeve, ništa neće ostati ako ovako nastavi.

Prema njegovim riječima, najveće štete će biti na kukuruzu te na povrću koje je ovih dana i led uništio. Poljoprivrednici nastoje nekako spasiti ono što se može još iskoristiti od povrća, dovoze vodu iz Save i zaljevaju usjeve.

"Nećemo uspjeti ni preživjeti ovu godinu, a niko ne mari za nas", kazao je Bakajlić, dodavši kako bi entitetska Vlada trebala pomoći poljoprivrednicima kroz poticaje. Iz entitetske Vlade su poručili da su isplatili sve poticaje za prošlu godinu i počeli isplatu za ovu godinu. No, to očito neće biti dovoljno da se poljoprivreda oporavi od vremenskih neprilika.

Kako je kazao Bakajlić, pšenica je najbolje prošla, ovih dana je požnjevena. Međutim, daleko od toga da je tu stanje idealno.

Naime, poljoprivrednici traže povećanje premije i određivanje otkupne cijene pšenice u RS-u.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS-a Stevo Mirjanić rekao je da Ministarstvo nije u mogućnosti da poveća premiju za pšenicu koja sada iznosi 0,05 KM po kilogramu, niti ima ingerencije da određuje cijenu pšenice.

500 KM

"Ministarstvo je obezbijedilo 250 KM poticaja po hektaru, zatim dizel gorivo, što je još 60 KM po hektaru, te premiju od 0,05 KM po kilogramu, znači ukupno oko 500 KM po hektaru", rekao je Mirjanić novinarima u Banjoj Luci, prenosi Srna.

Mirjanić je istakao da resorno ministarstvo ne utvrđuje otkupnu cijenu, a da je sada na proizvođačima da se sa prerađivačima i pekarima dogovore o cijeni pšenice.

"U dva navrata smo imali i sastanke u Ministarstvu i inicirali da dođe do dogovora između njih, ali Ministarstvo, odnosno Vlada, nema bilo kakve ingerencije da odredi cijenu pšenice", rekao je Mirjanić.

Mirjanić je istakao da premije za pšenicu i drugi podsticaji koje daje Ministarstvo poljoprivrede RS-a iznose koliko i u okruženju, pa čak i više.

"Sasvim sigurno je da nemamo mogućnosti da premiju povećamo na 10 feninga po kilogramu", poručio je Mirjanić.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti