FBiH: Utvrđen Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o radu

04.02.2017. 09:07 / Izvor: Akta.ba
FBiH: Utvrđen Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o radu

Radi sprječavanja zloupotreba, s 15 na pet dana skraćuje se rok u kojem poslodavac mora prijaviti radnika na obavezno osiguranje.

Vlada Federacije BiH jučer je, na sjednici u Sarajevu, utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu i uputila ga u parlamentarnu proceduru po skraćenom postupku.

Razlog za to je što je u toku primjene tog zakona, koji je na snazi od 14.4.2016. godine, ustanovljeno da su određene životne i pravne situacije nametnule potrebu izmjena i dopuna.

Nova rješenja omogućavaju da Zakon o radu bude što bolje primijenjen na poslovni ambijent Federacije BiH i pruži što pravičniju i efikasniju zaštitu prava radnika, olakša i ubrza proces kolektivnog pregovaranja i onemogući eventualne zloupotrebe.

Ta ocjena proizašla je i u konsultacijama i razgovorima s poslodavcima, sindikatima i institucijama zaduženim za njegovu primjenu i kontrolu. Izmjenama i dopunama su, također, uvažene inicijative Federalne upravu za inspekcijske poslove za izmjene nekih odredaba s ciljem suzbijanja “sive ekonomije”.

Na pres-konferenciji održanoj tokom sjednice ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača kao značajnu karakteristiku novoutvrđenog akta, naveo je propisivanje primjene najpovoljnijeg prava za radnike u slučaju da je neko pravo iz radnog odnosa, u odnosu na ovaj zakon, različito uređeno drugim propisima - kolektivnim ugovorom, pravilnikom ili ugovorom o radu.

"Najpovoljnije pravo će biti 'starije' osim ako to ovim zakonom nije izričito zabranjeno", dodao je Drljača.

Obavezno je također javno oglašavanje pri zapošljavanju, a sam proces će biti utvrđen podzakonskim aktom.

Drljača je također istaknuo novu obavezu poslodavcima da u roku od pet dana, umjesto dosadašnjih 15, dostavljaju radniku fotokopiju prijave na obavezno osiguranje.

U zakonu je ostavljena i mogućnost da kolektivnim ugovorom bude ustanovljen godišnji odmor i duži od 30 dana, ali prema prirodi posla i uvjetima rada.

"Plaća se sastoji od osnovne plaće, zatim dijela za ostvareni radni učinak i uvećane plaće. Radni učinak definira poslodavac u skladu s općim propisima, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu. Najnižu plaću utvrđuje Vlada nakon konsultacija s Ekonomsko-socijalnim vijećem (ESV) i ona će, na prijedlog Ministarstva finansija u suradnji s Federalnim zavodom za programiranje razvoja i uz prethodne konsultacije s ESV-om, propisati metodologiju izračuna i usklađivanja najniže plaće", kazao je između ostalog federalni ministar rada i socijalne politike.

Ova ocjena, naznačio je, proizašla je i u konsultacijama s poslodavcima, sindikatima i institucijama zaduženim za njegovu primjenu i kontrolu. Izmjenama i dopunama su također uvažene inicijative Federalne uprave za inspekcijske poslove za izmjene nekih odredaba radi suzbijanja "sive ekonomije".

Na pres-konferenciji se obratio i federalni premijer Fadil Novalić.

On je prilikom izrade insistirao da izmijenjeni zakon naloži obavezu raspisivanja javnog konkursa za sva zapošljavanja u javnim ustanovama, zavodima, fondovima, privrednim društvima s većinskim dražvnim vlasništvom, riječju, u javnom sektoru. To se ne odnosi samo na subjekte čiji je osnivač na federalnom nivou, već i na kantonalnom i općinskom.

Nacrt zakona podržalo je i Ekonomsko-socijalno vijeće na sjednici od 19.12.2016. godine, uz prihvaćanje amandmana premijera FBiH koji se odnosi na dodavanje novog člana koji reguliše prijem u radni odnos u javnim institucijama isključivo putem konkursne procedure.

ŽALBA RADNIKA U ROKU OD 30 DANA

Taj član propisuje da se radni odnos zasniva zaključivanjem ugovora o radu, a nakon provođenja procedure prijema propisane pravilnikom o radu poslodavca. Također, propisuje da se u zavodima, agencijama, direkcijama i upravnim organizacijama pod drugim nazivom, pravnim osobama s javnim ovlaštenjima na teritoriji FBiH, kao i u javnim ustanovama i javnim preduzećima čiji je osnivač FBiH, kanton, grad ili općina, te u privrednim društvima u kojima FBiH, kanton, grad ili općina učestvuje sa više od 50 posto ukupnog kapitala, prijem u radni odnos vrši nakon provedene procedure obaveznog javnog oglašavanja.

To zapošljavanje bit će propisano podzakonskim aktom koji će utvrditi Vlada FBiH i bit će donesen u roku od 90 dana od stupanja Zakona na snagu.

Nova je i odredba da se plaća za obavljeni rad i vrijeme provedeno na radu sastoji od osnovne plaće, dijela plaće za radni učinak ukoliko je on ostvaren i uvećane plaće. Radni učinak definiše poslodavac u skladu sa općim propisima, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu.

Radnik koji smatra da mu je poslodavac povrijedio neko pravo iz radnog odnosa dužan je u roku od 30 dana od dana dostavljanja odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od dana saznanja za povredu prava, zahtijevati od poslodavca ostvarivanje tog prava.

Uveden je i član koji omogućava Vladi FBiH da učestvuje u zaključivanju Općeg kolektivnog ugovora, s obzirom da je ona najveći poslodavac u Federaciji BiH.

PROPISANE KAZNENE ODREDBE ZA POSLODAVCA KOJI IZ NEOPRAVDANIH RAZLOGA NE ISPLATI PLAĆU

Federalni inspektor rada obavlja neposredni inspekcijski nadzor u privrednim društvima sa učešćem državnog kapitala Federacije i pravnih subjekata s javnim ovlaštenjima od interesa za Federaciju, koji su osnovani posebnim zakonom (institucije i ustanove), a izuzetno i kod drugih poslodavaca, kada ocijeni da je neophodno preduzeti mjere u cilju osiguranja izvršavanja ovog zakona i na osnovu njega donesenih propisa. Detaljno su razrađene i odredbe koje se odnose na prava radnika izabranih i imenovanih na javne dužnosti ili profesionalne funkcije.

Novo je i to da su propisane kaznene odredbe za poslodavca koji iz neopravdanih razloga ne isplati plaću sa svim pripadajućim doprinosima u zakonom utvrđenom roku. Kako je u pitanju oblast koja je u zajedničkoj nadležnosti federalne i kantonalnih vlasti, Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu dostavljen je na davanje mišljenja svim kantonima, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH.  

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti