Regulisanje tržišta gasa prelazi na nivo BiH

27.10.2016. 09:26 / Izvor: Alternativna televizija
Regulisanje tržišta gasa prelazi na nivo BiH

Oba entiteta pristala su na prijedlog da se ova nadležnost da Državnoj regulatornoj komisiji za električnu energiju.

Regulisanje tržišta gasa prelazi na nivo Bosne i Hercegovine. Oba entiteta pristala su na prijedlog da se ova nadležnost da Državnoj regulatornoj komisiji za električnu energiju.

U Vladi Republike Srpske tvrde da se ne radi o klasičnom prenosu nadležnosti i da ovakav potez nije iznuđen pod sankcijama Evropske energetske zajednice. Samo ćemo onoj nadležnosti za električnu energiju, koja je ranije prenjeta  pod pritiskom visokog predstavnika, dodati po nešto iz sektora gasa.

"Mi ni u kom slučaju ne vršimo prenos nadležnosti niti imamo ta ovlaštenja, niti želimo. Postojeći DERK – državni regulator za električnu energiju imao bi samo dio proširenih nadležnosti koje bi mogao raditi u dijelu metodologije izrade metodologije i predstavljanja na evropskom nivou", rekao je Milenko Todorović, pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva u Vladi RS.

Sve ostalo tvrde ostaje u nadležnosti entiteta a to je utvrđivanje tarifa i cijene gasa. U Vladi kažu da će Srpska od svega imati veliku korist. Sledeći korak je usvajanje zakona o gasu na bh. nivou koji će omogućiti liberalizaciju tržišta gdje će Srpska profitirati. Federacija trenutno drži rampu na entitetskoj granici  pa  državna kompanija “Gas Res” ne može prodavati plin na teritoriji Federacije ali i  potrošačima u Istočnom Sarajevu.

"Nama je uredbom Vlade Federacije onemogućeno da gas prodajemo na područiju Federacije, prije svega našem subjektu a to je ‘Sarajevo gas’ u Istočnom Sarajevu a i komercijalnim potrošačima koji su iskazali interes jer je naša cijena preko jedne četvrtine manja od cijene koju trenutno ima BH Gas", rekao je Slobodan Puhalac, direktor kompanije “Gas Res”

"Rješavanjem ovog problema stav energetske zajednice i Evropske komisije je  da će i ovaj problem biti riješen. Znači ‘Gas Res’ ili bilo ko drugi moći će prodavati na teritoriji Istočnog Sarajeva ili bilo kom drugom potrošaču", objašnjava Todorović.

Sve to može ali uz jedan uslov, odgovara federalni ministar energije. Nermin Džindić kaže da će usvajanje zakona o gasu i liberalizaciju tržišta usloviti usklađivanje cijena plina. Do toga može  doći samo ako se riješi pitanje ratnog duga za gas prema Rusiji od 100 miliona dolara.Taj dug trenutno  otplaćuju federalni potrošači kroz veću cijenu gasa pa njihov ministra predlaže da oba entiteta Rusima plate dug i to parama koje dobiju od famoznog ruskog klirinškog duga.

"Ako bi se i jedno i drugo riješilo u nekom razumnom periodu onda bi mogli imati istu cijenu gasa na cijeloj terotoriji BiH. Moj prijedlog je da ako naplatimo 120 miliona da iz tih sredstava platimo ukupan dug na današnji dan", rekao je Nermin Džindić, ministar energije, rudarstva i industrije u Vladi FBiH.

Za ovaj prijedlog u Srpskoj do sada nisu htjeli ni da čuju. Ministar Petar Đokić jučer je u Sarajevu najavio skorije rješenje pitanja klirinškog duga ali nije precizirao kako će pare biti potrošene i da li će se pristati na prebijanje dugova sa Rusima.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti