Uvodi se trezorski sistem poslovanja u zdravstvu RS-a

16.12.2016. 08:44 / Izvor: Akta.ba
Uvodi se trezorski sistem poslovanja u zdravstvu RS-a

Do 31.marta 2017. godine domovi zdravlja se trebaju uključiti u trezorski sistem poslovanja.

Vlada Republike Srpske usvojila je informaciju nadležne radne grupe o uvođenju trezorskog sistema poslovanja u Fond zdravstvenog osiguranja i javne zdravstvene ustanove u RS-u.

Vlada je zadužila Radnu grupu za zdravstveni sistem da u saradnji sa timom USAID FAR projekta reforme fiskalnog sektora u BiH "Uvođenje trezorskog poslovanja u zdravstveni sistem Republike Srpske" nastavi sa aktivnostima koordinacije uvođenja zdravstvenih ustanova na trezorski sistem poslovanja kroz angažovanje drugih stručnjaka koji su u radnom odnosu kod budžetskih korisnika unutar budžetskog sistema Republike Srpske.

Također, je zadužila ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, finansija i lokalne uprave i samouprave, jedinice lokalne samouprave, Fond zdravstvenog osiguranja i javne zdravstvene ustanove, osim apoteka, da u skladu sa nadležnostima, a najkasnije do 28. februara 2017. godine preduzmu neophodne aktivnosti i izvrše izmjene i dopune akata kojim se obezbjeđuje uvođenje trezorskog poslovanja u zdravstvene ustanove.

To će biti urađeno na način da se do 31.marta 2017. godine domovi zdravlja uključe u trezorski sistem poslovanja preko osnivača, odnosno trezora jedinica lokalne samouprave, a do istog datuma republičke zdravstvene ustanove budu uključene u trezorski sistem poslovanja preko osnivača, odnosno Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, a Fond zdravstvenog osiguranja uključi u trezorski sistem formiranjem trezora u Fondu, sa zasebnom glavnom knjigom.

Vlada je zadužila Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite i Ministarstvo finansija da u saradnji sa Kancelarijom Svjetske banke u Bosni i Hercegovini predlože model, odnosno plan za rješenje problema neizmirenih obaveza javnih zdravstvenih ustanova.

Prednosti uvođenja trezorskog načina poslovanja je uspostavljanje bolje kontrole trošenja novca, bolje planiranje poslovanja od rukovodstva zdravstvenih ustanova i isključivo namjensko trošenje sredstava sa odvojene budžetske pozicije, tvrde iz entitetske vlade.

Cilj je da se uvede bolja kontrola i racionalizacija trošenja sredstava u zdravstvenom sistemu s ciljem da se prvenstveno pacijentima obezbijedi kvalitetna i dostupna zdravstvena zaštita.

Predsjednik Saveza općina i gradova RS-a Mićo Mićić zatražio je danas da se da prije prelaska domova zdravlja na trezore lokalnih zajednica izmire dugovanja ovih ustanova kako ne bi prešli u nadležnost jedinica lokalne samouprave.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti