Ishrana i bol

12.11.2020 08:37:14
Ishrana i bol

PZU EUROFARM-CENTAR POLIKLINIKA Sarajevo poručuje da naša ishrana ne samo da ima uticaj na prevenciju, već može pomoći u oblikovanju tjelesne reakcije na bol

Tipične zapadnjačke dijete programiraju svaku ćeliju u našem tijelu prema upali. Današnjom ishranom ne uspijevamo unijeti dovoljno supstrata za stvaranje protuupalnih prostaglandina, zbog čega je odnos protuupalnih i proupalnih medijatora u organizmu često narušen.

Tabela 1. Namirnice koje ne izazivaju bol

Slijede uobičajeni okidači bola, poznati i kao „prljavih dvanaest“, prema važnosti.

Tabela 2.  Namirnice koje mogu biti okidači za bol

Određena pića i aditivi su također okidači: alkohol, kafa, čaj i gazirana pića, mononatrijum glutamat, aspartam (uobičajeni umjetni zaslađivač).

Antioksidansi. Slobodni radikali su posebno ozbiljan problem u hroničnim bolnim stanjima. Među najpoznatijim antioksidantima je beta-karoten, zatim vitamin C, E i mineral selen, za koje je dokazano da jačaju imunološku funkciju.

Tjelovježba. Tijelo stvara prirodne peptide protiv bolova, enkefaline i endorfine („endogeni morfijum“). Enkefalini se stvaraju u nadbubrežnim žlijezdama a endorfini u hipofizi. Zaista se ponašaju poput morfija. Njihovo glavno mjesto djelovanja je u mozgu i samim nervima. Za podsticanje njihovog lučenja ključna je tjelovježba. Istraživači su testirali toleranciju na bol kod sportista. Trčanje od osam kilometara stimulira oslobađanje endorfina, što je približno ekvivalentno deset miligrama morfija.

Triptofan. Aminokiselina triptofan potiče proizvodnju serotonina u mozgu koji utiče na osjetljivost na bol, raspoloženje i san. Triptofan je bio popularan u SAD sve dok preparati triprofana nisu uzrokovali rijedak poremećaj krvi, čime je uklonjen sa tržišta. Međutim, hrana bogata ugljikohidratima povećava koncentraciju triptofana u krvi, te za neke ljude hrana bogata ugljikohidratima djeluje blago antidepresivno, a također može izazvati san i ponekad smanjiti bol.

Hrana i suplementi daju nam i nove načine za zaustavljanje lokalnih ozljeda tkiva, smanjenje impulsa bola u nervima, pa čak i ograničavanje percepcije bola u mozgu. Vitamin B6 (50-150 mg dnevno) i đumbir (jedan do dva grama dnevno) pokazali su se korisnim suplementima za smanjenje osjećaja bola.

U zaključku, naša ishrana ne samo da ima uticaj na prevenciju, već može pomoći u oblikovanju tjelesne reakcije na bol.

Više informacija možete pronaći ovdje ili se možete obratiti direktno u PZU EUROFARM-CENTAR POLIKLINIKA Sarajevo i Dr. sci. med Amini Godinjak, specijalista interne medicine, dijabetolog i nutricionista.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video? Pošaljite na Viber +387 62 700 098 ili na mail prodaja@akta.ba odnosno putem forme Objavi promo ili putem Facebooka i podijeliti ćemo je sa hiljadama naših čitatelja.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Ostale vijesti iz rubrike

Lifestyle