Kritičan uticaj kvaliteta električne energije na radne i proizvodne procese

15.10.2018 13:15:14
Kritičan uticaj kvaliteta električne energije na radne i proizvodne procese

Električna energija se smatrala kvalitetnom, kada je broj prekida relativno mali, ili kada prekida napajanja uopće nije bilo

Danas se električna energija smatra robom kao I ostale robe na tržistu I definisana je zahtjevima za standardni kvalitet.

Pojam kvaliteta električne energije je ranije bio definisan kao neprekidno snabjevanje naponom

Električna energija se smatrala kvalitetnom, kada je broj prekida u određenim vremenski intervalima bio relativno mali, ili kada prekida napajanja uopće nije bilo.

Međutim  danas, upotrebom potrošača kao sto su nelinearni tereti (mikro procesori , kompjuterski sistemi, osvjetljenje, liftovi, variable speed drivers za pumpe I ventilatorie  logički sklopovi, inverteri , UPS itd ), dolazi do devijacija struje , napona I frekvencije, koji imaju  veoma loš uticaj na rad svih potrošača u objektu I negativan  povratni uticaj na mrežu distributera I kada I pored neprekidnog napajanja, nastaju velike poteskoće  u korištenju opreme I potrošača , a u exstremnim slučajevima I do prekida pogona.

Nizak nivo kvaliteta električne energije je veoma skup jer uzrokuje problema na motorima, pogonima, osvjetljenju i IT mrežama, zastitnim relejima I elektronskim kontrolnim uređajima bazirnih na tiristorima itd.

Mnogi korisnici potcjenjuju uticaj lošeg kvaliteta energije, što dovodi do neplaniranih kvarova, gubitaka proizvodnje, porasta troškova održavanja, i kraćeg radnog vjeka potrošača, kao I gubitka podataka . Ovim nastaju značajni gubici u proizvodnji, koji mogu ugroziti poslovanje firme. Pored toga troši se vise energije nego što je potrebno da bi se obavio određeni rad, što direktno utiče na visinu računa za električnu energiju, koji se plaćaju distribuciji.   

Danas se smatra da je kvalitetna električna energija ona koja omogućava da  prilikom njenog korištenja u mreži svi potrošaci normalno, sigurno I pouzdano rade. (Sinusni oblik vala struje I napona)  To    vodi  ka optimizaciji proizvodnih procesa.

Novi standard IEC-61000-4-30 Class A definira metode mjerenja  kvaliteta energije za svaki parameter, kako bi se dobili pouzdani , ponovljivi I usporedni rezultati.

Dodatno se preciziraju tacnost, pojasni opseg I minimalni skup parametara. To je regulisano evropskom normom  EN 50 160.

Na ovaj nacin se regulise odnos izmedju isporucioca energije I krajnjeg korisnika prilikom sklapanja kupoprodajnog ugovora. Za kvalitete energije  odgovorni su Isporucilac ( uticaj cca 20%) I krajnji korisnik ( uticaj cca 80%)

Parametri koji se mjere:

  • Frekvencija                                       
  • Amplituda Napona
  • Kolebanje napona(flikeri)
  • Harmonici I interharmonici
  • Porasti I propadi napona
  • Prekidi
  • Nesimetrija napona

Mjere na poboljšanju kvaliteta električne energije I sprečavanju problema u mreži prije nego oni nastanu :

1. Neophodno je, da sve proizvodne firme , komercijalni objekti I velike zgrade uvedu u praksu obavezno  mjerenje kvaliteta električne energije u određenim vremenskim intervalima, ako žele da izbjegnu rizike poremećaja u radu i proizvodnji I gubitaka vezanih uz to, te povečanu potrošnju energije.

U današnjem kompetitivnom marketu, smanjenje operativnih troškova I ušteda na računima za električnu energiju, mogu biti komparativna prednost pred vašim konkurentima I obezbjediti vam ostanak na tržištu. Ušteda energije je  takođe vrsta amortizera koja umanjuje uticaja povišenja cjene električne energije na vaše poslovanje. Cjena energije u FBiH je upravo porasla za 50%.

Mjerenja se vrše putem savremenih pokretnih analizatora kvaliteta električne  energije koji mjere mnogo parametara u isto vrijeme I snimaju I grafički pokazuju sve parametre koji mogu biti kritični za normalan rad  distributivnog sistema I daju kompletnu sliku zdravlja elektro energetskog sistema(slično kao što vam daju MRI ili CT snimci kod provjere zdravlja ljudi) Mjerenje vam omogućava brzi uvid u trendove napona, struje, frekvencije, viših harmonika I flikera u sve tri faze I neutralnom vodiću.

Instrument, kojim se vrsi mjerenje, posjeduje Energy Loss calculator, koji automatski kalkulise gubitke energije ,dajući specifičan uvid u količinu gubitaka  u KWH  I u datoj valuti. Gubici dolaze sa lošim kvalitetom pa rametara, kao sto su reaktivna energija, disbalans faza, harmonici, poremećaji ili struja kroz nulti provodnik. Pomoću ovog instrumenta, mozemo prognozirati buduce kvarove na opremi I preventirati iste.

Unošenjem dužine I dijametra kablova instaliranih u sistemu, moze se kalkulisati gubitak koji nastaje zbog loše odabranih veličina provodnika pri projektovanju.

Adensa d.o.o Sarajevo  je ekipirana da izvrši sva pomenuta mjerenja.  Posjeduje najsavremeniji analizator kvaliteta električne energije, I stručan team za mjerenje. Na osnovu analize rezultata mjerenja, predlaže se riješenje problema. Adensa ide I iza toga I nudi dizajn Sistema za konzervaciju energije, koji djeluje na podizanje kvaliteta energije u mrezi a ne na pojedine potrosace. Sistem uzima u obzir sve probleme uocene tokom mjerenja, eliminise ih i obezbjedjuje visok nivo kvaliteta električne  energije.  Rezultat toga je smanjenje potrošnje energije.

Kupac ima samo jednog kontraktora koji mu isporučuje turn-key projekat.

Dizajn je unikatan za svaki objekat I  baziran na proizvodima I tehnologijama naseg partnera  iz USA . To je Energy Integrated Solutions iz Atlante , Georgia, svjetski lider u oblasti dizajniranja  I implementacije Sistema za konzervaciju energije. (isporuceno oko 90.000 projekata sirom svijeta)

Za svaki instalirani system ‘EIS’ izdaje garanciju, koja je osigurana kod jedne od  “A” klas osiguravajuće kuće , a to je  trenutno Lloyd’s insurance. Garancija se odnosi na nivo uštede(%) I period povrata ulaganja. (12-36 mjeseci) .

Ulaganje se vraća iz ušteda na računima za električnu energiju.

Uz to se ostvaruju značajne uštede u operativnim troškovima, čija je relativna vrijednost čak I veća od direktne uštede na računima za struju.  Kupac to dobija besplatno.

Sistem je pasivan I nema nikakvog uticaja na opremu I operacije u pogonu. Životni vjek sistema je 20+ godina, bez angažovanja vašeg osoblja na održavanju I upravljanju.

Uštedom na potrošnji energije I optimiziranjem procesa, odnosno energetskom efikasnošću, utičemo na smanjenje emisije stakleničkih gasova.

Potrošnja energije diktira njenu prizvodnju, a proizvodnja energije posebno iz fosilnih goriva ima značajan negativan uticaj na okolinu. Danas su klimatske promjene jedan od najprepoznatljivih globalnih problema čiji uzroci leže u prekomjernoj emisiji stakleničkih gasova, posebno ugljičnog dioksida.

 

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video? Pošaljite na Viber +387 62 700 098 ili na mail prodaja@akta.ba odnosno putem forme Objavi promo ili putem Facebooka i podijeliti ćemo je sa hiljadama naših čitatelja.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Ostale vijesti iz rubrike

Industrija i energetika