Podno grijanje kao ekonomičnije i ugodnije rješenje u vašem domu

03.10.2018 13:02:08
Podno grijanje kao ekonomičnije i ugodnije rješenje u vašem domu

Stručno osoblje LUK-a stoji na raspolaganju za svaku vrstu konsultacija kako biste odabrali najbolje rješenje za podno grijanje.

Podno grijanje smatra se vrlo ugodnim, učinkovitim i ekonomičnim sistemom grijanja s mnogobrojnim prednostima. Predstavlja zdrav, pouzdan i bezbjedan način zagrijavanja interijera. Ukoliko gradite novi ili renovirate postojeći stambeni ili poslovni prostor podno grijanje je idealno rješenje jer je nevidljivo i ne zauzima prostor. Ima veliku aktivnu površinu koja omogućava grijanje s niskom temperaturom i velikom akumulacijom što znači uštedu energije.

Kompletan proces se odvija na niskoj temperaturi i zbog toga predstavlja najekonomičniji oblik grijanja. Velika grijna površina ravnomjerno raspoređuje toplotu od poda ka plafonu. Veliki napredak u tehnologiji grijanja i poboljšana toplinska svojstva građevina dozvoljavaju grijanje toplom vodom temperature od 55°C ili niže uz posve zadovoljavajuće rezultate čak i pri izuzetno niskim vanjskim temperaturama. Visoka razina komfora uz nisku potrošnju energije osigurana je manjim razlikama temperature medija za zagrijavanje i sobne temperature. Većina modernih sistema danas je bazirana na niskim temperaturama tople vode koja predaje svoju toplotu okolini. Temperatura poda u prostorima bez podnog grijanja je cca 16°C. Kod instaliranog podnog grijanja iznosi cca 26°C. Tjelesna temperatura čovjeka je cca 37°C, što znači da je razmjena energije između čovjeka i okoline manja kod podnog grijanja. Zbog toga i temperatura prostorije može biti 2-3°C manja bez narušavanja komfora. To znači uštedu 15 – 20% energije za zagrijavanje.

 

Vrste površinskog grijanja razlikuju se od grijanja radijatorima prije svega po znatno nižim radnim temperaturama i po odavanju temperature isključivo u vidu zračenja, čime omogućavaju djelotvornost "efekta samoregulacije" koji se pozitivno odražava na klimu u grijanoj prostoriji. Efekt samoregulacije je fizička pojava, neovisna o regulacijskim uređajima, gdje se u ovisnosti o promjeni temperature prostorije prema grijaćoj površini mijenja intenzitet toplinskog strujanja: što je viša razlika između temperature prostorije i temperature grijaće površine – više je temperaturno strujanje i obrnuto. Kad je riječ o radu podnog grijanja, za razliku od radijatorskog koji funkcionira na principu konvekcije topline i kružnog strujanja zraka, ono isijava toplinu ravnomjerno cijelom površinom polaganja pa možemo reći da je pod po kojem hodamo jedan veliki, ravnomjerno zagrijan radijator, gdje površinska temperatura ne bi smjela prijeći 28°C.

Podovi pogodni za podno grijanje

Podni sistem grijanja može se prekriti ekološkim i zdravim oblogama kao što su keramika i kamen, gdje se ne skupljaju prašina i alergeni. Za regulaciju temperature zadužen je termostat koji ima osjetljivu podnu sondu, a u svakoj prostoriji je moguće podesiti željenu temperaturu. Sistem podnog grijanja se relativno sporo zagrijava, ali se sporije i hladi. Postavlja se ispod svake podne obloge, ali preporučuje se da to budu dobro provodni materijali poput keramike ili kamena. Pod uslovom da je obezbijeđena odgovarajuća prirodna vlažnost drveta i drvena podna obloga može biti odgovarajuća za podno grijanje.

 

Pouzdanost sistema podnog grijanja

Sistem podnog grijanja napravljen je od najkvalitetnijih materijala, koji imaju životni vijek duži od 30 godina. Pomoću tehnologije kvalitetnih elektronskih termostata sistem ne zahtijeva nikakvo održavanje jer nema pokretne dijelove koji se mogu istrošiti ili oštetiti. Ukoliko dođe do nekog kvara isti se može lako otkloniti minimalnim zahvatima na podu.

Izvođenje radova

Postavljanje instalacije je brzo i jednostavno. Prilikom gradnje ili rekonstrukcije postojećeg objekta, najbolje je da se prije izvođenja radova detaljno informišete kako biste pronašli optimalno rješenje za vaš prostor. Prvo što je potrebno uzeti u obzir jeste namjena prostorije u kojoj se postavlja grijanje. Sistem sa mogućnošću akumulacije je posebno efikasan za prostor u kome se provodi najviše vremena. Za kuhinje i kupatila su najbolji sistemi sa brzim podnim grijanjem. U takvim slučajevima se odmah ispod kamene ili keramičke podloge postavljaju posebno konstruisani grijni kablovi sa veoma malim presjekom i grijnom mrežom postavljenom u ljepilu. Prednosti grijnih mreža posebno su izražene pri rekonstrukciji objekata, jer se postavljanjem u ljepilo ne podiže nivo poda. Prilikom ove vrste ugradnje moguće je koristiti bilo koju vrstu ljepila za pločice. Grijna mreža služi kao osnovno ili kao dodatno grijanje, kada želite efekat toplog poda. Bitno je naglasiti da se ovako možete grijati tokom cijele godine. Postavljanje grijnih mreža je veoma jednostavno jer se radi o gotovom proizvodu različitih površina (od 1 do 12 m²) spakovanom i spremnom za brzo i lako montiranje.

Stručno osoblje LUK-a stoji na raspolaganju za svaku vrstu konsultacija kako biste odabrali najbolje rješenje za vaš prostor.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video? Pošaljite na Viber +387 62 700 098 ili na mail prodaja@akta.ba odnosno putem forme Objavi promo ili putem Facebooka i podijeliti ćemo je sa hiljadama naših čitatelja.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Ostale vijesti iz rubrike

Industrija i energetika