Prezentiran pilot-projekt "Energetski efikasna renovacija 20 kuća"

29.01.2013 13:56:53

"Projekt je u kontinuitetu treći korak, prethodno smo već utoplili 60 objekata, a po pokazateljima koje smo imali ostvarili smo u prosjeku od 40 do 45 posto ušteda u energentu", rekao je novinarima Fuad Imamović, arhitekt Caritas Suisse ureda u Sarajevu.

U Privrednoj komori Kantona Sarajevo Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), u saradnji s Caritas Suisse, danas je prezentirala pilot-projekt utopljavanja 20 individualnih stambenih kuća u regijama Sarajevo i Tuzla.

"Projekt je u kontinuitetu treći korak, prethodno smo već utoplili 60 objekata, a po pokazateljima koje smo imali ostvarili smo u prosjeku od 40 do 45 posto ušteda u energentu", rekao je novinarima Fuad Imamović, arhitekt Caritas Suisse ureda u Sarajevu.

Naglasio je da, kada su u pitanju finansijski pokazatelji, investicija se vrlo brzo vraća  smanjenom potrošnjom energenta, „a da isto tako ne smijemo zaboraviti povećan komfor stanovanja, utopljavanjem  same zgrade“.

"Projekt je specifičan jer mi radimo donaciju materijala, termomaterijala za utopljavanje fasada, nudimo stručnu pomoć, snimanje termokamerama. Znači naše učešće u ukupnom projektu je nekih 15 do 20 posto, a vlasnici stambenih objekata su vlastitim sredstvima pokrivali ostalo", rekao je Imamović.

Zabilježena ušteda energije varira između 23 i 73 posto iz više razloga, a najvažniji su pregrijavanje dnevnog boravka (iznad 27 stepeni Celzijevih), te pretjerana ventilacija (predugo otvoreni prozori).

U našoj zemlji postoje hiljade porodičnih kuća koje nisu toplotno izolirane, a za grijanje uglavnom koriste ogromne količine drva ili uglja u poređenju sa svojom veličinom. Pored visokih troškova grijanja, u ovakvim kućama nije ugodno ni živjeti jer su zidovi hladni i stalno se mora ložiti. Sagorjevanje uglja također uzrokuje emisije ugljen dioksida.

Rezultati energetski efikasnog renoviranja kuća pokazuju da će vlasnici u prosjeku otplatiti investiciju u roku od osam godina, a u isto će vrijeme živjeti u mnogo komfornijim domovima. Ovakve bi činjenice trebale ohrabriti i druge vlasnike kuća da investiraju u energetski efikasno utopljavanje svojih domova.

Ovo je jedan od pilot-projekata koje je implementirao USAID-ov program Ekonomija energetske efikasnosti (3E) u BiH.

USAID-ov projekt 3E bavi se promocijom energetske efikasnosti. Program je vrijedan 4,2 miliona američkih dolara i namijenjen  je za promociju tehnologija energetske efikasnosti putem razvoja pilot-projekata u objektima koje sufinansira javni i privatni sektor.

Cilj je, kako je uime USAID-a istakao Fahrudin Kulić, jačanje kapaciteta javnog i privatnog sektora, te prikazati u praksi kako energetska efikasnost štedi novac potrošačima i pokazati da je najekonomičniji način smanjenja potrošnje energije.

Vlada SAD-a je do danas osigurala gotovo 1,6 milijardi dolara pomoći ekonomskom, demokratskom i socijalnom napretku Bosne i Hercegovine.

eKapija.ba/FENA

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video? Pošaljite na Viber +387 62 700 098 ili na mail prodaja@akta.ba odnosno putem forme Objavi promo ili putem Facebooka i podijeliti ćemo je sa hiljadama naših čitatelja.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Ostale vijesti iz rubrike

Predstavljamo