SOS Dječija sela BiH i KULT pomažu mladima da postanu "Spremni za život"

02.04.2015 11:22:22
SOS Dječija sela BiH i KULT pomažu mladima da postanu 'Spremni za život'

SOS Dječija sela BiH i Institut za razvoj mladih KULT potpisali su danas sporazum o saradnji, koji ima za cilj razvoj programa za mlade, u okviru inicijative "Spremni za život!".

SOS Dječija sela BiH i Institut za razvoj mladih KULT potpisali su danas sporazum o saradnji, koji ima za cilj razvoj programa za mlade, u okviru inicijative "Spremni za život!". Sporazumom će se osigurati da se programi rada s mladima koje je razvijao KULT, a koji se provode u Obrazovno-razonodnom centru za mlade Spajalica, uvedu i u SOS Dječija sela BiH kao primjeri dobre prakse.

Tokom realizacije sporazuma, šest mladih koji su odrastali u SOS Dječijim selima imat će priliku da prođu niz radionica kako bi radili na svom osnaživanju, ali i kako bi dobili konkretne alate s kojima će postati konkurentniji na tržištu rada.

'"U našim SOS porodicama, odnosno u našoj brizi borave mladi i nakon što napune 18 godina kada nastavljaju daljnje školovanje uz našu podršku, ali i mladi koji se postepeno pripremaju za samostalan život. Osamostaljivanjem mladi započinju odvojeni život, ali određeno vrijeme imaju našu podršku. Ipak, radi se o samostalnim osobama koje postaju neovisne od svog doma, SOS porodice. Primijetili smo da određeni broj mladih nema zadovoljavajući životni standard, te smo odlučili unaprijediti naš program za mlade kako bismo ih naučili poduzetničkim vještinama, vještinama s kojima će biti konkurentniji na tržištu rada i, u konačnici, učiniti ih osobama koje osiguravaju kvalitetan život svojim budućim porodicama. Smatram da su naši mladi, kao i svi drugi mladi u BiH, resurs kojem je potrebno vrlo malo da pokažu sebe u najboljem izdanju", istakao je Amir Omanović, nacionalni direktor SOS Dječijih sela BiH.

U protekle dvije decenije, koliko SOS Dječija sela djeluju u Bosni i Hercegovini, više od 2500 djece i mladih dobilo je podršku u rastu i razvoju. Institut za razvoj mladih KULT od svog osnivanja 2002. g. pomaže mladima, udruženjima i neformalnim grupama da postanu dio društva koji je spreman preuzeti odgovornost i zalagati se za poboljšanje svog položaja.

"Mladi u BiH, pa i oni s roditeljskim staranjem, svakako su ranjiva kategorija. Čak 67,1% mladih u FBiH je nezaposleno, 28% zaposlenih mladih ne prima redovno plaću, 77% želi otići u inostranstvo itd. Ovo su samo neki od zabrinjavajućih podataka do kojih smo došli u 2013. g. Pomoć djeci bez roditeljskog staranja bit će pružena putem Programa razvoja potencijala kod mladih za društveni angažman, izgradnju vlastitog biznisa i zapošljavanje, u okviru kojeg će obuku proći i mladi iz devet drugih omladinskih centara iz BiH. Ovo će biti odlična prilika da ostvare međusobnu saradnju i zajedno rade na svojoj boljoj budućnosti", izjavio je Jasmin Bešić, izvršni direktor Instituta za razvoj mladih KULT.

PODIJELI:
TAGOVI: sos sos kinderdorf institut kult kult

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video? Pošaljite na Viber +387 62 700 098 ili na mail prodaja@akta.ba odnosno putem forme Objavi promo ili putem Facebooka i podijeliti ćemo je sa hiljadama naših čitatelja.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Ostale vijesti iz rubrike

Filantropi