Lokalne zajednice najbolje znaju potrebe lokalnog turizma

23.03.2017. 09:37 / Izvor: Fena
Lokalne zajednice najbolje znaju potrebe lokalnog turizma

Prema odredbama novog zakona o turizmu u Federaciji BiH, 80 posto boravišne takse vraćat će se općinama.

Prema odredbama novog zakona o turizmu u Federaciji BiH, 80 posto boravišne takse vraćat će se općinama, a po 10 posto kantonima i Federaciji BiH, izjavila je federalna ministrica turizma i okoliša Edita Đapo, jučer tokom razgovora s načelnikom Općine Stari Grad Sarajevo Ibrahimom Hadžibajrićem i predsjedavajućim Općinskog vijeća Općine Stari Grad Jusufom Pušinom.

Ministrica Đapo je istakla da će se "dakle, novac vratit tamo gdje je zarađen".

"Radi se o novcu koji će biti uplaćivan u budžet općine i koji će općine morati trošiti namjenski za razvoj onih oblika turizma koje smatraju najperspektivnijim i najprofitabilnijim. Smatramo da lokalne zajednice imaju najbolji uvid u potrebe lokalnog turizma, te upravo njima želimo prepustiti upravljanje tom granom privrede", kazala je Đapo.

Mišljenja je da je za općinu Stari Grad posebno bitna odredba zakona koja se odnosi na obaveznu registraciju svih koji se bave turističkom djelatnošću.

"Svi ti registrovani subjekti morat će plaćati boravišne takse što je jedna od mjera borbe protiv sive ekonomije koja je jedan od prioriteta naše vlade", naglasila je Đapo.

Dodala je da iz Udruženja poslodavaca već odavno upozoravaju da posebno u Sarajevu raste broj noćenja, ali da taj rast ne prati rast prihoda od boravišne takse.

"Turizam ima veliki potencijal da postane jedan od pokretača općine Stari Grad no to pod uslovom da ova oblast bude na odgovarajući način uređena", kazala je ministrica.

Načelnik Hadžibajrić je istakao da podržava donošenje novog zakona gdje bi se ta sredstva preraspodijelila u omjeru 80:20 u korist Općine.

Ljudi koji se nalaze u općinama i uposlenici znaju kako ta sredstva usmjeriti, kazao je Hadžibajrić, podsjetivši da su turističke zajednice postojale po općinama, ali su ukinute 2001. godine i objedinjene u Turističku zajednicu Kantona Sarajevo.

"Ne treba zaboraviti ni presudu Ustavnog suda FBiH koja je donesena 2010. godine, samo što se ona, nažalost, ne poštuje, gdje su tačno definisane i nadležnosti koje Kanton treba da prebaci na lokalnu samoupravu, između ostalog, i to se nalazi u toj presudi. A to nisu nikada uradili. I Kanton Sarajevo je jedini kanton u FBiH od 10 kantona, koji nije ispoštovao i gdje nadležnosti nisu prebačene na općine", kazao je Hadžibajrić.

Dodao je da je Općina imala korektne odnose s Turističkom zajednicom KS-a, ali da sve što se uradilo na području općine Stari Grad  u zadnja dva njegova mandata, od 2008. do 2016. godine, uradilo se 85 posto od općinskih sredstava.

"Nešto malo je učestvovala i Turistička zajednica KS-a, kada su u pitanju određeni panoi koji su označavali turističku mapu općine Stari Grad, a postavljena su 24. Za prvih tih šest panoa išli smo u sufinansiranje s Turističkom zajednicom KS-a (50:50 posto), a sve ovo ostalo što je urađeno, urađeno je od općinskih para", kazao je Hadžibajrić.

Dodao je da se tačno ne može razgraničiti šta je vezano za turizam, a šta nije, te da su su za turizam vezane i obnova kompletno baščaršijskog trga, obnova Bravadžiluka, velikog i malog, Sarača, Ferhadije.

"U narednom periodu planirana je i obnova Štrosmajerove ulice, za koju je potrebno dva miliona KM, da se cijela ulica natkrije. To je sada u fazi projektne dokumentacije, i da se izvrši kompletna rekonstrukcija, to bi faktički bila prva takva ulica na prostorima zapadnog Balkana", naglasio je Hadžibajrić.

Kazao je da je Općina Stari Grad dodijelila i poslovni prostor Turističkoj zajednici u Saračima, kada su bili izbačeni iz poslovnog prostora u ulici Zelenih beretki, prije 5-6 godina. Također Općina je napravila i svoj info pres-centar koji se nalazi preko puta Narodne kuhinje u Halačima, koji ima slične ingerencije, s Turističkom zajednicom, međutim, vezan je direktno za Općinu Stari Grad i za promociju općine.

Ta općina je također prvi put i uradila projekt numeriranja ulica užeg starogradskog jezgra, gdje se na svakom početku i na kraju te ulice, nalazi velika tabla s imenom ulice a ispod se nalazi kratko objašnjenje, kako je ta ulica dobila naziv.

Identična stvar je i sa svim kulturno-historijskim objektima, znamenitostima, a imamo ih više od 80 koji su spomenici nulte kategorije, proglašeni od Komsije za nacionalne spomenike BiH, gdje smo također na isti način obilježili sve te objekte, i na isti način možete doći do informacija. Također smo napravili i bosanski kuhar, naglasio je Hadžibajrić.

 

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti