Akcionarska društva ostvarila profit od 142,4 miliona KM

30.08.2010. 09:14 / Izvor: Fokus
Akcionarska društva ostvarila profit od 142,4 miliona KM

Ukupni poslovni prihodi u prvih šest mjeseci 2010. godine, za 406 akcionarskih društava koja su predala finansijske izvještaje APIF-u, iznose 1,63 milijarde KM, što je za 4,66 odsto više nego u istom periodu prošle godine, kada su ukupni poslovni prihodi iznosili 1,55 milijardi KM.

U prvoj polovini ove godine 182 preduzeća ostvarila su profit u ukupnom iznosu od 142,4 miliona KM, od čega se na profit Telekoma Srpske odnosi 46 miliona KM, a na profit MH Elektroprivreda RS 40 miliona KM, što čini 68,7 odsto ukupne dobiti pomenuta 182 preduzeća. Gubitak u ukupnom iznosu od 141 milion KM ostvarila su 223 preduzeća, od čega je najveći minus zabilježila Rafinerija nafte a.d. Brod u iznosu od 34,3 miliona KM.

Ukupni rashodi po osnovu kamata na dugoročne i kratkoročne kredite u prvih šest mjeseci ove godine iznose 39,9 miliona KM, dok su u istom periodu prošle godine rashodi po osnovu kamata iznosili 29,9 miliona KM. Ukupni kratkoročni i dugoročni krediti za 406 preduzeća na dan 30. 6. 2010. godine iznose 1,04 milijarde KM, što je za deset odsto više u odnosu na kraj prošle godine kada su ta preduzeća po osnovu kredita bila zadužena oko 943 miliona KM.

"Podaci iz polugodišnjih finansijskih izvještaja preduzeća na Banjalučkoj berzi govore da se kriza realnog sektora privrede nastavlja i da je realno očekivati da će trebati više kvartala da realni sektor uđe u održivu zonu rasta uz zadovoljavajuću dinamiku, smatraju domaći stručnjaci. Iako ukupni poslovni prihodi pokazuju, nominalno, trend rasta, ne bi trebalo zaboraviti da su postignuti uz veće korištenje finansijske poluge, odnosno leveridža u finansiranju poslovnih aktivnosti", kaže Bratoljub Radulović, šef Odjeljenja investicionog bankarstva Hipo Alpe Adria banke a.d. Banja Luka.

"Rast rashoda po osnovu kamata od skoro 75 odsto, (rast od deset miliona KM, apsolutno), u odnosu na prvu polovinu prošle godine govori o ozbiljnosti krize i potrebi da se realni sektor relaksira brzim i odgovarajućim ekonomskim mjerama. Neophodno je veće oslanjanje na kreditne izvore, i logično, ako se želi zadržati postojeći ili veći nivo privredne aktivnosti u uslovima kontrakcije zarađivačke odnosno akumulativne sposobnosti privrede``, kaže Radulović.

Ističe da je razlika između ukupne dobiti i ukupnog gubitka preduzeća u prvih šest mjeseci iznosila je samo 1,4 mil. KM. Primijetno je da najveći doprinos dobiti preduzeća daju kompanije iz sektora s jakom oligopolskom tržišnom strukturom, a interesantno je takođe da je i najveći doprinos ukupnom gubitku dala firma iz sektora u kojem je naglašeno oligopolsko stanje konkurencije, kaže on.

Dodaje da je relativno povećanje ukupnih kratkoročnih i dugoročnih kredita za 10,23 odsto, u uslovima prisutne povećane premije rizika zbog strukturnih i kriznih debalansa, ne mora predstavljati pozitivan pokazatelj, ako su se preduzeća morala refinansirati po većoj cijeni kapitala.

Iako su objavljeni neki finansijski izvještaji koji bi mogli povećati trgovanje na Banjalučkoj berzi, čini se da su oni kod investitora prošli gotovo neprimijećeno. Mada su neke kompanije objavile izvanredne poslovne rezultate, cijene njhovih akcija su se veoma malo ili nimalo povećale.

"Na primjer, kompanija "Boksit" je tokom prvih šest mjeseci ove godine ostvarila neto dobit od 17,39 miliona KM, što je za 74 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Pritom je, uz povećanje ukupnih obaveza od samo 2,2 odsto, neto dobit povećana 667 odsto sa 140.557 KM na 1,07 miliona KM. Kompanija "Tehnogas" iz Trna jeste dobar primjer uspješnog poslovanja. Uprkos porastu inostrane konkurencije, iz svakog novog finansijskog izvještaja ove kompanije evidentan je porast prometa i poboljšanje svih pokazatelja poslovanja", kaže investicioni menadžer u DUIF "Advantis kapital menadžment", Miloš Grujić.

Ističe da je nakon prvih šest mjeseci poslovanja u ovoj godini ova kompanija u bilansima prikazala rast prihoda od prodaje za sedam odsto, uz smanjivanje amortizacije za 8,5 odsto. Ostvarena neto dobit tokom prvog polugodišta za 15 odsto je veća u odnosu na isti period prošle godine. "Ovaj uspjeh je još veći ukoliko se uzmu u obzir varijacije u kretanju cijena njihovih proizvoda na svjetskom tržištu tokom prošle dvije godine", kaže Grujić.

On dodaje da lijepu sliku daju i bilansi "Lutrije RS", koja je u prvoj polovini ove godine ostvarila ukupan prihod od oko 3,7 miliona KM, što predstavlja povećanje za oko milion KM ili oko 35 odsto u odnosu na isti period 2009. godine.

"Izuzetne poslovne rezultate pokazala je i Vitaminka, Bosnamontaža iz Prijedora, Žitopromet iz Zvornika, te očekivano, kompanije iz sistema ERS, ponajviše Elektro-Doboj i Hidroelektrane na Drini", kaže Grujić.

Rezultati poslovanja akcionarskih društava sa BLSE jesu u velikoj korelaciji s kretanjima cijena repromaterijala i finalnih prozvoda na stranim tržištima.

"Kada se u razvijenim ekonomijama promijeni trenutni negativan trend tada će se poboljšati poslovni rezultati naših kompanija, a u takvim ambijentu će se zasigurno povećati interes domaćih i stranih investitora za kupovinu akcija domaćih preduzeća", zaključuje Grujić.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Kapital