Na svjetskim tržištima zavladala nervoza

14.09.2009. 11:45 / Izvor: Fena
Na svjetskim tržištima zavladala nervoza

Na azijskim je berzama sedmica počela padom cijena dionica, pri čemu je u Tokiju Nikkei indeks potonuo više od 2 % jer su dionice japanskih izvoznika pod snažnim pritiskom zbog slabljenja dolara prema jenu.

Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks oko 8.00 sati bio u minusu 2,4 %, dok su cijene dionica u Hong Kongu pale za 0,9 %.

Više od 1 % pali su, pak, burzovni indeksi u Australiji, Južnoj Koreji, Singapuru i Indoneziji, a samo su u Šangaju i Pakistanu cijene dionica umjereno porasle, prenose agencije.

Zbog toga je oko 8 sati MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio u minusu 1,4 %.

Slabljenje američke u odnosu na japansku valutu izazvalo je jutros snažan pad cijena dionica japanskih izvoznika, kao što su Toyota, Canon i NEC, jer bi slabost američke valute mogla smanjiti njihovu konkurentnost, a time i prihode s inozemnih tržišta.

Doduše, dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, porastao je jutros 0,3 %, nakon što je prošle sedmice potonuo čak 1,9 %. No, dolar je prema jenu i dalje vrlo slab, pa je njegova cijena jutros pala na samo 90,18 jena prije nego što se vratila na 90,40 jena.

Analitičari kažu da dolar ima prilično snažnu podršku na razini od 90 jena, no to ne isključuje mogućnost njegova pada na samo 87,10 jena, koliko je iznosio u januaru, a što je bila njegova najniža razina u 14 godina.

S druge strane, dolar je ojačao prema evropskoj valuti, pa je cijena eura jutros pala na 1,4545 dolara, nakon što je prošle sedmic završila iznad razine od 1,46 dolara.

Osim zbog slabog dolara, ulagači su na oprezu zbog nesigurnosti u vezi tempa oporavka svjetske privrede. Da bi globalna privreda ojačala, nužan je rast osobne potrošnje, a malo je vjerojatno da će do toga doći jer raste nezaposlenost u najvećim svjetskim privredama.

Zbog strahovanja da se potražnja još nije dovoljno oporavila, jutros je pala i cijena nafte. Još prošle sedmice kretala se iznad razine od 72 dolara po barelu, da bi jutros zaronila prema 68 dolara.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Kapital