Ured MMF-a u BiH - Devizne rezerve CBBiH ne koristiti u fiskalne svrhe

19.03.2020. 07:41 / Izvor: Akta.ba
Ured MMF-a u BiH - Devizne rezerve CBBiH ne koristiti u fiskalne svrhe

Dok se BiH priprema za udar izazvan pandemijom COVID-19, isto tako BiH ima prednost da je njen bankarski sektor u velikoj mjeri stabilan.

Ured rezidentnog predstavnika Međunarodnog monetarnog fonda u Bosni i Hercegovini je, u svjetlu nedavnih poziva za korištenje sredstava iz Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBH) u borbi protiv krize izazvane koronavirusom, dao izjavu u kojoj se navodi da je valutni odbor Centralne banke BiH služio dobro Bosni i Hercegovini više od dvije decenije, doprinoseći niskoj inflaciji, finansijskoj stabilnosti i povjerenju u valutu.

 

"Prema valutnom odboru, sredstva CBBH - njene devizne rezerve- moraju pokrivati najmanje 100 posto domaće valute u opticaju. Na taj način se osigurava fiksni kurs razmjene konvertibilne marke i eura. Svaki pokušaj da se devizne rezerve Centralne banke koriste u fiskalne svrhe bi narušio valutni odbor, predstavljao bi prijetnju po finansijsku stabilnost i rizik za nastanak značajnih inflatornih kretanja. Ovakvi pokušaji podrivaju sidro makroekonomske stabilnosti i treba ih izbjegavati u bilo koje vrijeme, pogotovo u kriznim situacijama", navode iz Ureda rezidentnog predstavnika MMF-a u BiH.

Dodaju da, dok se BiH priprema za udar izazvan pandemijom COVID-19, isto tako BiH ima prednost da je njen bankarski sektor u velikoj mjeri stabilan.

Navodi se da su banke dovoljno kapitalizirane, likvidne i profitabilne, a ovi indikatori bilježe poboljšanje.

"Višak likvidnosti kod banaka implicira da su banke sposobne za kreditiranje. Ipak, potrebno je pomno pratiti trendove u pogledu kredita i likvidnosti. MMF zajedno sa Svjetskom bankom je spreman da pruži hitnu pomoć i pomogne Bosni i Hercegovini da se bori sa posljedicama pandemije izazvane koronavirusom", navodi se u saopćenju.

 

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Kapital