Amra Delić, prvakinja rodne ravnopravnosti u BiH u 2014.

16.03.2015. 09:35 / Izvor: eKapija.ba
Amra Delić, prvakinja rodne ravnopravnosti u BiH u 2014.

Doktorica Amra Delić, aktivistkinja u oblasti ljudskih prava iz Tuzle, dobitnica je prve nagrade za doprinos ravnopravnosti spolova u 2014. godini.

Doktorica Amra Delić, aktivistkinja u oblasti ljudskih prava iz Tuzle, dobitnica je prve nagrade za doprinos ravnopravnosti spolova u 2014. godini. Posebno značajan je njen angažman u motivisanju žena, žrtava seksualnog nasilja u ratu, da prekinu šutnju.

Nagrada se dodijelila u okviru „Sedmice rodne ravnopravnosti“ koja se održavala u periodu od 9. do 13. marta 2015. godine zajednički organiziraju „Agencija za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine“ i „Komisija za ostvarivanje ravnopravnosti spolova“ Predstavničkog doma Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine pod pokroviteljstvom OSCE Mission to Bosnia and Herzegovina. 

Od prošle godine, Povjerenstvo za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, uz podršku Misije OSCE-a u BiH, dodjeljuje nagradu pojedincima ili pojedinkama iz BiH na temelju sljedećih kriterija:

- osoba je pokrenula značajne promjene ka unaprijeđenju ravnopravnosti spolova u regionalnom, državnom, entitetskom, kantonalnom ili lokalnom kontekstu u BiH;

- rezultati navedenih aktivnosti bili su vidljivi u 2014. godini;

- implementacija standarda ravnopravnosti spolova nije u opisu poslova ili mandatu nominirane osobe

Ove godine, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH dodijelio je Prvu nagradu za poseban doprinos u ostvarivanju ravnopravnosti spolova u BiH u 2014. godini našoj sugrađanki, dr. Amri Delić za mirovni aktivizam i poseban doprinos u borbi za smanjenje diskriminacije i ostvarivanje prava žena koje su preživjele seksualno nasilje u ratu u BiH.

U svom obraćanju u Parlamentu BiH, Dr. Delić je zahvalila članicama i članovima Povjerenstva Parlamentarne skupštine BiH što su joj ukazali čast i izabrali je za vodeću aktivisticu u 2014. godini, a posebnu zahvalu uputila je "ženama žrtvama rata" koje su nastanjene na području Tuzlanskog kantona, odajući priznanje njihovoj sve većoj "vidljivosti" zadnjih godina.

"Sa ovog mjesta željela bih zahvaliti i pozdraviti svoje suradnice - članice Udruženja za pomoć žrtvama i preživjelim seksualnog nasilja u ratu „Naš glas“ i sve ostale heroine BiH koje su imale ovo iskustvo, koje su smogle snage da o tome javno progovore i koje se već godinama hrabro bore za svoja prava i poboljšanje svoga položaja u društvu. Pozdravljam i one koje o tome još uvijek šute, i pozivam ih da nam se u ovoj borbi pridruže."

U svom govoru zahvale Delić pomenula je i sve one koji su podržavali njene inicijative: "Pojedinka ne može mnogo učiniti sama, te otuda veliko hvala mojim prijateljima i prijateljicama, aktivistima i aktivisticama iz Tuzle, Sarajeva, Banja Luke, Beograda i bh. intelektualne dijaspore u Americi i Australiji, koji su jednako zaslužni i koji su me od početka podržavali kako u aktivizmu u oblasti ljudskih prava i borbe protiv diskriminacije žena, tako i u mirovnom aktivizmu u BiH. Uistinu je lijepo raditi ono što nas ispunjava, a još ljepše kada neko cijeni to što radimo. Ovo priznanje sada postaje obaveza da i u predstojećim godinama nastavim davati svoj doprinos u borbi protiv diskriminacije žena i ostvarenju ravnopravnosti spolova", kazala je ona. 

Delić je svoje obraćanje riječima Mahatme Gandija: "Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu", a koje su inspiracija njenom aktivizmu, izražavajući želju i poručujući svima nama "da nadiđemo grupne i rodne podjele, i da umjesto netrpeljivosti, prezira, mržnje, patnje, nepovjerenja, netolerancije i nasilja, njegujemo univerzalne ljudske vrijednosti: ljubav, sreću, razumijevanje, suosjećanje, istinu, pravdu, slobodu, mir, toleranciju i ravnopravnost, da pomažemo jedni druge međusobno uvažavajući različitosti i poštujući dostojanstvo svakoga bića."

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Ličnosti