Suad Bešlić, čovjek koji se vratio da drugi ne bi otišli

19.03.2018. 10:24 / Izvor: Akta.ba
Suad Bešlić, čovjek koji se vratio da drugi ne bi otišli

Suad Bešlić se vratio iz Njemačke u svoju zemlju Bosne i Hercegovine (BiH) kako bi započeo lokalno preduzeće koje proizvodi vatrogasna vozila.

Suad Bešlić se vratio iz Njemačke u svoju zemlju Bosne i Hercegovine (BiH) kako bi započeo lokalno preduzeće koje proizvodi vatrogasna vozila za izvoz u Njemačku i druga svjetska tržišta. Svojim povratkom vratio je nadu mladim ljudima u gradu Živinice.

"Mi proizvodimo sofisticirana vatrogasna vozila po želji kupca i jedna smo od četiri (4) takve firme u svijetu", ističe Suad u intervjuu s timom projekta Diaspora Invest. Sućo je jedno od 13 malih i srednjih preduzeća korisnika projekta Dijaspore Invest, koji olakšava ulaganje dijaspore u Bosnu i Hercegovinu i pruža grantove i tehničku pomoć investitorima dijaspore u ranoj fazi. 

Životni put i odlazak u Njemačku 

Rođen je 1974. u Meškovićima, naselju u općini Kalesija. U rodnom mjestu je završio osnovnu, a srednju je završio u Tuzli. Rat ga je dočekao sa 17 godina, te je u toku rata kao ranjavan dva puta teže, zbog čega je prebačen u Njemačku na liječenje. U stacionaru bosanskih ranjenika u Minhenu proveo je nekoliko mjeseci, a jednom prilikom. ih je posjetila njemačka RTL televizija. Tada sam upoznao gradonačelnika Erdinga Fritz Steinbergera. 

Gradonačelnik dobrog srca, bivši general, odlučio je iskoristiti svoje povlastice i pomoći Suadu da preko Oružanih snaga Njemačke koristi njihovo zdravsteno osiguranje. "Tok mog oporavka je bio takav da sam ja od njega tražio da radim nešto na nekoliko sati, da bih imao socijalni kontakt i da bih mogao bolje učiti njemački jezik. Tako sam počeo raditi kao vozač gradonačelnika i upoznao sam šta su obaveze jednog gradonačelnika na Zapadu.

Prekretnica u karijeri

Nakon toga, 9 godina je radio u jednoj firmi na preciznoj mehanici na CNC operatorima gdje se povrijedio. "I to je bila moja prekretnica u mom životu. Otišao sam na 3 godine studija. Sav uložen novac koji sam uštedio dao sam za školu i završio", prisjeća se Suad.
 
Nakon završetka studija, Suad je dobio priliku da stažira u kompaniji Lentner. Proizvodi Lentnera su specijalizirane strukture za vatrogasna vozila koje se ugrađuju u kamione MAN-a, Mercedesa, Unimark, Skanije, Volvo i mnoge druge. Poznati su po najboljoj iskorištenosti prostora, najkvalitetnijeim pumpama za gašenje požara, te modifikaciji svih šasija i električnom i radio opremom. Vrlo brzo Suad je postao prepoznatljiv kao konstruktor koji je unio brojne inovacije i prijedloge za unapređenje. To je prepoznao direktor, pa su u dogovoru odlučili pronaći nove radnike koji bi došli u Njemačku i nakon treninga početi raditi za Lentner. Ipak to se nije desilo. Kaže da je to bilo jače od njega

Otvaranje kompanije u BiH

"Prekretnica za mene bila je suza majke koju sam sreo u Kalesiji", prisjeća se Bešlić. U potrazi za radnicima u Bosni za svog poslodavca u Njemačkoj, sreo je majku jednog od tih mladića koji je trebao otići na obuku u Njemačku. "Ako moje dijete ode, da li će i njegova žena i moji unuci otići?", pitala je ona.  Pomisao da je u njenim očima on razdvajao jednu porodicu od svoje domovine, proganjala ga je čitav put do Minhena, gdje je tada živio. Odlučio je direktoru predložiti nešto drugo, da otvore kompaniju u BiH i da rade za Lentner. Tako je Sućo d.o.o. počeo sa radom, a za nove radnike je organizovana obuka u Njemačkoj, nakon čega bi se vraćali u Bosnu i Hercegovinu. 

"Ja sam znao od samog početka da u svojoj zamisli neću uspjeti odmah. Ovo je komplicirano i samo su četiri (4) renomirane firme u svijetu koje ovo proizvode. Mi radimo svjetski proizvod ovdje u BiH. Neki radnici su brže, a neki kasnije shvatali ono što treba uraditi. Oni koji su bili na obuci gore (u Njemačkoj) oni se vrate ovdje (BiH) i prenose znanje drugima", objašnjava Bešlić i dijeli s nama iskustvo i praksu kako zadržava obučene radnika u Bosni i Hercegovini. Sućo d.o.o. u gradu Živinice zaposlio je 25 lokalnih radnika. Zaposleni, čija prosječna starost iznosi 21 godina, prolaze kroz redovnu obuku, kako internu u kompaniji u BiH tako i u Njemačkoj, a firma održava standarde rada sa konkurentnim platama koje se plaćaju na vrijeme, slobodnim vikendom i 40-satnim radnim sedmicama.

"Ja bih ispričao jednu anegdotu od prošle godine. Ja sam rekao radniku da ide na odmor u novembru, a on je otišao sekretarici i pitao je da li je mene direktor otpustio", kaže Bešlić, te dodaje da imaju izuzetno dobru saradnju sa Općinom Živinice. "Ja bih ovdje i pohvalio načelnika Općine, koji nam stoji uvijek pri ruci ako nam nešto treba. Imamo šest (6) firmi ovdje s kojima radimo u kooperaciji. Mi ne proizvodimo sve sami. Imaju firme koje proizvode za nas. Tako da smo dobrodošli ovdje.

Primjer i drugima za investicije

Suad svoju priču širi dalje. Priča o uspjehu kompanije Sućo d.o.o. ide mnogo dalje od Živinica i Bosne i Hercegovine. Uskoro očekuju još jednu firmu iz Minhena koja će vjerovatno pokrenuti proizvodnju u BiH. "Ja volim da budem primjer sebi, ali i drugima. Da vide da to može. Da jedna po jedna firma počnu dolaziti ovdje i da naša djeca ostaju ovdje u BiH. Nigdje nije lijepo kao kod kuće", završava nam svoju životnu priču Bešlić.
 
Stoga je timu projekta USAID-a "Jačanje uloge dijaspore za ekonomski razvoj Bosne i Hercegovine"  zadovoljstvo dati podršku ovakvim ljudima. Kroz program dodjele bespovratnih sredstava i tehničku podršku investitorima iz dijaspore, pomoći ćemo i druge u njihovim poslovnim planovima, analizama potreba tržišta, pronalasku eksperata I drugim poslovnim aktivnostima…  

Izvor: Diaspora Invest

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Ličnosti