Kina: Rađa se grad potpuno kontroliran umjetnom inteligencijom

15.12.2020. 12:33 / Izvor: seebiz.eu
Kina: Rađa se grad potpuno kontroliran umjetnom inteligencijom

Kreatori projekta kažu da bi Cloud Valley trebao biti realiziran nekad tijekom naredne tri godine.

 Uvijek do sada kada se govorilo o pametnim gradovima mislilo se na određene uređaje, senzore, infrastrukturne projekte i slična rješenja koja olakšavaju kretanje i općenito život u gradovima.

Međutim, kineski projekt Cloud Valley ima plan potpuno promijeniti način na koji razmišljamo o tom pojmu, i to tako što će u okviru njega nastati doslovno – pametni grad.

Ovaj projekt vode kineska tehnološka kompanija Terminus i danski arhitektonski studio BIG. Pametni grad smjestit će se jugozapadno od kineskog "običnog" grada Chongqinga, a bit će riječ o kvartu površine oko 120 hektara koji će funkcionirati po principu poluotvorenog kampusa. Unutar njega će tehnologiji biti prepušteno baš sve što može biti automatizirano.

Tako će roboti posluživati hranu i piće u kafićima i restoranima, promet će biti autonoman, a sve će u tolikoj mjeri biti podređeno stanovnicima da bi se čak i stolice u uredima trebale samostalno kretati i pripremati za sastanke, ili se pospremiti natrag na mjesto nakon sastanaka. Cijeli grad bit će premrežen senzorima koji će pratiti navike stanovnika, prepoznavati ih, otvarati im vrata (tamo gdje je pojedincu pristup dozvoljen) i tako dalje.

Prozori na kućama automatski će se zatamnjivati ili postajati prozirni, ovisno o tome je li vrijeme za spavanje, a svaka kuća imat će i virtualnog asistenta koji će stanarima pripremati hranu, predlagati koju odjeću da nose (ovisno o, naravno, vremenskim prilikama) i slično. Cijelim će gradom, dakle, upravljati neki oblik umjetne inteligencije, a stanovnicima će biti prepušteno tek da tamo žive i rade, uživajući u svim pogodnostima. Kada nakon posla, recimo, skoknu u lokalni bar, robot za šankom znat će tačno kakvo piće im poslužiti.

Kreatori projekta kažu da bi Cloud Valley trebao biti realiziran nekad tijekom naredne tri godine. Ovo je tek jedan od 500-tinjak sličnih projekata koji bi u narednim godinama trebali niknuti diljem Kine.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Pauza