Nafta od plastičnog otpada: Investicija u tehnologiju kako bi plastiku ponovo pretvorili u njen glavni sastojak – naftu

25.08.2009. 09:39 / Izvor: eKapija.ba
Nafta od plastičnog otpada: Investicija u tehnologiju kako bi plastiku ponovo pretvorili u njen glavni sastojak – naftu

Tone plastičnog otpada prekrivaju Aziju velikom brzinom i deponije bi uskoro mogle da se prepune. Privatni preduzetnici i vlade u Aziji su voljne da ulože novac u tehnologiju kako bi plastiku ponovo pretvorili u njen glavni sastojak – naftu - da bi sačuvali životnu sredinu, objavio je Glas Amerike.

Na sjeveru Tihog okeana leži obimna količina plastičnog otpada težine 300 miliona tona i veličine pola Teksasa, koja predstavlja ogromnu pretnju za morsku floru i faunu. Morske struje su donele ovaj otpad iz Sjeverne Azije i Sjeverne Amerike.

"Problem je što većina tog otpada ne možed a se razgradi. Ne vraća se ponovo u prirodu."

Dag Vudring vodi projekt Kaisei, malu grupu stručnjaka za pitanja životne sredine i privatnih preduzetnika iz Hong Konga, Londona i Kalifornije. Ujedinjene Nacije su nedavno odale priznanje ovoj grupi za istraživane na temu kako da se sakupi plastika u Pacifiku i pretvori u dizel. Ali, reciklaža plastike je samo početak misije ovog projekta. Naučnici kažu da 80 procenata otpada svih vrsta u okeanu dolazi sa kopna.

"Mnoge zemlje nemaju dovoljno deponija pa onda pale smeće ili ga bacaju u vodu", ističe Vudring.

Deponije u čitavom svijetu, kao što je ova u gradu Rajong na Tajlandu ostaju bez slobodnog prostora. Urbana područja koja se šire nemaju mjesta za nove deponije. Santivipa Paničkul, stručnjak za pitanja čovjekove okoline i izvršni direktor organizacije "Single Point Energy and Environment" ima rješenje za Rajong.

"Tehnologija će pretvoriti molekule u lanac nafte i gasa i pretvoriti plastiku nazad u svoju prvobitnu formu."

Do 10 tona plastičnog otpada, kao što su kese za kupovinu i dijelovi bele tehnike, igračke, kompjuteri i oprema za kancelarije, mogu da nahrane ovu mašinu u toku jednog dana. Ona proizvodi do 28 barela tečnog goriva u jednom danu koje se zatim prodaje rafinerijama nafte.

"Moja je namjera da nagovorim vladu da prihvati ovaj program koji pretvara plastični otpad u energiju, jer Tajland ima ogromne količine plastičnog otpada – otprilike oko 2.5 miliona tona godišnje", naglašavaPaničkul.

"Ova mašina košta skoro 2 miliona dolara. Možete da je otplatite u roku od pet godina... Dobijete nazad i novac i bolju prirodnu sredinu. Vrlo je jednostavno."

Uprkos visokoj cijeni, još dva grada na Tajlandu prihvataju ovu tehnologiju, što je znak da su lokalne vlasti spremne da finansiraju čistiju životnu sredinu.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Pauza