Prekvalifikacijama i obukom do kvalitetnije radne snage

05.09.2015. 08:23 / Izvor: Akta.ba

Na ovaj način biće omogućeno da se prekvalifikacijama, dokvalifikacijama i obukom uposli značajan broj nezaposlenih osoba kao i poslodavcima da na jednostavniji način dođu do potrebne stručne radne snage.

Aktivne pripreme za primjenu Zakona o obrazovanju odraslih u Kantonu Sarajevu koji je u posljednjoj fazi donošenja i čija implementacija bi trebala započeti vrlo brzo, ispitivanje tržišta rada i mišljenje privrednika, bili su razlozi današnje interresorne posjete ministra za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo Elvira Kazazovića, sekretara Ministarstva privrede Samira Sofe i direktora Srednje škole za tekstil, kožu i dizajn Omera Pajevića firmama Mitex d.o.o. i “Granoff” u industrijskoj zoni u Vogošći.

“Veliki broj nezaposlenih u Kantonu Sarajevo, s jedne strane, te stvarne potrebe tržišta rada za kvalificiranom i stručnom radnom snagom, s druge strane, nagnala nas je da intenziviramo svoje aktivnosti i ubrzamo proceduru za donošenje ovog zakona”, kazao je ovom prilikom ministar Kazazović te dodao da će usvajanjem ove legislative biti omogućeno da se prekvalifikacijama, dokvalifikacijama i dodatnom specijalističkom obukom uposli značajan broj nezaposlenih osoba kao i poslodavcima da na jednostavniji način dođu do potrebne stručne radne snage.

“Evidentan nedostatak stručne, kvalificirane i konkurentne radne snage problem je sa kojima se mi privrednici svakodnevno susrećemo”, istakao je vlasnik i direktor firme “Mitex” Muhamed Granov te podržao donošenje pomenutog zakona koji bi trebao na duže vrijeme riješiti ovaj gorući problem u poslovanju većine privrednika u našoj državi.

U primjenu ovog zakona aktivno će se uključiti sve stručne škole, među kojima je i Srednja škola za tekstil, kožu i dizajn koja bi u teorijskom stručnom dijelu prekvalificirala, dokvalificirala i dodatno obučavala potrebnu radnu snagu i majstore u oblasti tekstilne industrije, dok bi praktični dio bio obavljan u proizvodnim pogonima tekstilnih firmi poput “Mitex”-a i “Granoff”-a. Naravno, sve uz saglasnost i nadzor Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade KS, naglašeno je tokom današnje posjete.

Vlasnik i direktor Granov proveo je svoje goste kroz sve proizvodne pogone jednih od trenutno najuspješnijih firmi u oblasti tekstilne industrije te ih upoznao da su „Mitex“ i “Granoff”  firme, čija je osnovna djelatnost proizvodnja tekstilne konfekcije.

“Osnovani smo 1990. godine kao preduzeće za spoljnu i unutrašnju trgovinu tekstilnom robom i od tada do sada uspjeli smo stvoriti vlastite robne marke sa kojima se s pravom ponosimo, a u pitanju su 'Dynally Collezione' koja je namjenjena svim modno osvještenim ženama i muškarcima, a u okviru nje razvijena je i kolekcija za punije dame pod nazivom 'Mummy size' te ‘Granoff’ koji odavno postao međunarodno poznati, a bosanskohercegovački brend“, naglasio je ovom prilikom Granov.

Dodao je da uposlenici ovog preduzeća, s obzirom na njihovo dugogodišnje iskustvo u proizvodnji tekstilne robe, kao i visokosofisticirane mašine i oprema na kojoj rade mogu novim generacijama budućih majstora u ovoj privrednoj grani na najbolji način prenijeti svoje specijalističke vještine, dobre pozitivne prakse te obučiti ih da koriste najsavremenija sredstva za rad.

Direktor Pajević je zahvalio vlasniku i direktoru Granovu na dugogodišnjoj podršci i razumijevanju potreba škole na čijem je čelu i pomoći pri osiguranju potrebnih repromaterijala za obavljanje i izvođenje praktične nastave za učenike ove škole koja ima za cilj da odškoluje kvalificiranu i stručnu radnu snagu u ovoj privrednoj grani.

„Škola ima veoma dobro opremljene radionice za izvođenje praktične nastave, savremen kabinet informatike, kabinet za stručno-teoretsku nastavu kao i stručan i obrazovan kadar, ali nam je izuzetno bitno da naša djeca svoja naučena teorijska znanja testiraju i uspješno primjene u praksi u ovako dobro organizovanim proizvodnim pogonim, zbog čega smo posebno sretni”, rekao je direktor Pajević.

Ovom prilikom, direktor Pajević se susreo sa više učenika koji su se obrazovali u njegovoj školi, a među njima i sa mladom Dženetom Mušija, koja je prema riječima Granova postala vrhunska dizajnerica i cijenjena stručnjakinja u njegovim firmama.            

Inače, u ovom trenutku tekstilna industrija u Bosni i Hercegovini zapošljava blizu 40.000 ljudi. Prijeko potrebni novi kadrovi zasigurno će i dalje dolaziti iz sarajevske Srednje škole za tekstil, kožu i dizajn, što kroz redovno obrazovanje, što kroz prekvalifikaciju, dokvalifikaciju i dodatnu obuku koju propisuje pomenuti kantonalni Zakona o obrazovanje odraslih.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti