Eliminiranjem ograničenja u gospodarstvima, postavljaju se pitanja o potencijalnoj razini ponude i potražnje u novonastaloj situaciji.
Zatvorena ekonomija smanjila je ponudu i potražnju. Sada će se tvrtke ponovno otvoriti, a nezaposleni će se vratiti na posao. Ako ne iskusimo pretjeranu stopu propalih tvrtki, naša sposobnost generiranja opskrbe brzo će se vratiti u stanje prije epidemije.
Neka će se kućanstva i tvrtke naći u lošijem financijskom stanju i raspoloženje će trebati neko vrijeme. Čak i ako se trgovine, kino, restorani i kazališta ponovno otvore, pojedinci se možda neće voljeti okupljati u javnim prostorima, smanjujući potražnju za tim uslugama. Sve to, međutim, ima posljedice za oporavak realne ekonomije u post-epidemiološkom okruženju.
Vjerojatno ćemo vidjeti snažne stope rasta u drugoj polovici ove i početkom iduće godine, kada se ukinu obustave rada, što će biti rezultat prethodnog velikog pada. Međutim, dugotrajna slabost potražnje značila bi da će nominalna razina BDP-a ostati ispod pred-virusne razine nekoliko godina, pišu analitičari Ilirike. Okruženje male potražnje znači da će inflatorni pritisci i dalje biti oslabljeni. To znači da će poticajna monetarna politika središnjih banaka morati dugo ostati na snazi.
Rast tržišta dionica ovisi o očekivanom odnosu između količine jedinica novca u gospodarstvu i razine dobiti poduzeća. Visoko poticajna monetarna politika središnjih banaka koja povećava broj jedinica novca u gospodarstvima i dalje će imati blagotvoran učinak na cijene dionica. U ovoj situaciji to čini važnost razlike između industrije i sektora gospodarstva još većom.
Među najperspektivnijim sektorima na tržištu trenutno su tehnološki i farmaceutski sektor (Krka, Novartis, Teva, Roch,…) čiji su dobici u SAD-u u prvom tromjesečju ove godine u prosjeku imali rast od 4, odnosno 6 posto. U tehnološkom sektoru, industrija poluvodiča ističe se jer je AMD u prvom kvartalu ove godine zabilježio vrlo snažan rast profita. Među tehnološkim vrlo zanimljivim sektorima su softverski sektor u SAD-u (Microsoft, Salesforce, ADOBE, ...) i sektor elektroničkih platnih sustava (Visa, Mastercard, Paypal, ...), jer to su industrije koja možemo očekivati, da će njihova dobit u 2021. i 2022. biti veća od one u 2019. godini.
Zanimljivi su i neki od trenutno jeftinijih sektora, ali oni su ujedno i rizičniji. Kao najznačajniji se ističu američki bankarski sektor (JPMorgan Chase) i globalna kemijska industrija (Kronos Worldwide). Međutim, za ulagače s većom sklonošću preuzimanju rizika trenutno se nude aviokompanije (Ryanair, Delta, American Airlines), naftne kompanije (Royal Dutch Shell, Total) i brodovi za krstarenje (Royal Caribbean Cruises, norveško krstarenje).
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.
San Jose, California, USA 95101 San Jose PayPal California, USA
One Microsoft Way, Redmond 98052-6399 Washington MICROSOFT CORPORATION Washington
345 Park Avenue CA 95110-2704 San Jose Adobe Systems Incorporated San Jose
4333 Amon Carter Blvd. TX 76155 Dallas American Airlines USA
1030 Delta Boulevard 30354-1989 Atlanta Delta Air Lines, Inc. Atlanta
5 Basel St., Petach Tikva 49131 Izrael Teva Pharmaceutical Industries Ltd. Izrael
budova B, Gemini, Na Pankraci 1724/129 140 00 Praha 4 Novartis s.r.o. Praha
Grenzacherstrasse 124 4070 Basel F.Hoffmann-La Roche AG Basel
1050 Caribbean Way FL 33132-2028 Miami, Florida Royal Caribbean Cruises Ltd.
Carel van Bylandtlaan 16 2596 HR The Hague Royal Dutch Shell plc