Broj: 01-16-12-1680-12/22
Banja Luka, 19.10.2022. godine
Na osnovu člana 7. stav 1. Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja u Bosni i Hercegovini („Službeni glasnik BiH", broj: 44/03, 52/04, 34/07, 4/08, 49/09, 32/13, 91/17), člana 25. Zakona o Upravi za indirektno oporezivanje BiH („Službeni glasnik BiH" broj: 89/05), člana 64. stav (1) tačka b) i člana 70. stav (3) Zakona o javnim nabavkama („Službeni glasnik BiH" broj: 39/14), Direktor Uprave za indirektno oporezivanje, donosi
ODLUKU
o izboru najpovoljnije ponude u otvorenom postupku prikupljanja ponuda za vršenje usluge održavanja carinskog softvera u carinskom podsistemu IS UIO
Najpovoljnijom ponudom u otvorenom postupku prikupljanja ponuda za vršenje usluge održavanja carinskog softvera u carinskom podsistemu IS UIO, ocjenjuje se ponuda ponuđača „Lanaco" d.o.o. Banja Luka, Veljka Mlađenovića bb, čija cijena ponude iznosi 2.871.720,00 KM bez PDV-a odnosno 3.359.912,40 KM sa PDV-om.
Izabrani ponuđač „Lanaco" d.o.o. Banja Luka, Veljka Mlađenovića bb, dostavio je uz ponudu dokaze iz tačke 7.1.3. Tenderske dokumentacije kojim se dokazuje ispunjenost uslova iz člana 45. Zakona o javnim nabavkama, na način kako je to propisano Tenderskom dokumentacijom, te se isti oslobađa obaveze naknadne dostave navedenih dokaza.
Po okončanju roka za žalbu, ugovorni organ će sa izabranim ponuđačem zaključiti okvirni sporazum (tri godine) kojim će se regulisati međusobna prava i obaveze.
Obrazloženje
Odlukom direktora broj: 01-16-12-1680/22 od 20.07.2022. godine odobreno je provođenje otvorenog postupka za prikupljanje ponuda za vršenje usluge održavanja carinskog softvera u carinskom podsistemu IS UIO.
Ukupna procijenjena vrijednost nabavke (okvirni sporazum na tri godine) iznosi 2.871.794,88 KM bez PDV-a, od čega na godišnjem nivou 957.264,96 KM bez PDV-a.
Sredstva za javnu nabavku su osigurana u Budžetu/Finansijskom planu Ugovornog organa na poziciji 613727.
Slijedom navedene Odluke, dana 26.07.2022. godine izvršeno je objavljivanje Obavještenja o nabavci broj: 743-1-2-67-3-52/22.
Zajedno sa objavljivanjem Obavještenja o nabavci na Portalu javnih nabavki, izvršeno je i objavljivanje na WEB sajtu Ugovornog organa- UIO, a nakon toga i u Službenom glasniku BiH.
Dana 06.09.2022. godine u 12.15h, u prostorijama Uprave za indirektno oporezivanje, Banja Luka, Ulica Bana Lazarevića bb, Komisija za javne nabavke pristupila je javnom otvaranju blagovremeno pristiglih ponuda.
Na osnovu Izvještaja o preuzimanju Tenderske dokumentacije od strane ponuđača, utvrđeno je da je Tendersku dokumentaciju za vršenje usluge održavanja carinskog softvera u carinskom podsistemu IS UIO broj: 01-1-12-1680-1/22 od 26.07.2022. godine, preuzelo 9 ponuđača.
U Zapisniku o otvaranju ponuda broj: 02-16-12-1680-6/22 od 06.09.2022. godine, Komisija je konstatovala daje blagovremeno dostavljena jedna ponuda, i to ponuda ponuđača:
- „Lanaco" d.o.o. Banja Luka, Veljka Mlađenovića bb, te daje isti u svojoj ponudi iskazao cijenu kako slijedi:
|
Naziv ponuđača |
Ukupna cijena ponude |
Ponuđeni popust |
|
„Lanaco" d.o.o. Banja Luka, Veljka Mlađenovića bb |
2.871.720,00 KM bez PDV-a 3.359.912,40 KM sa PDV-om |
NEMA |
Komisija je na zatvorenoj sjednici pristupila postupku preispitivanja dostavljene ponude u smislu kvalifikovanosti iste, shodno uslovima propisanim u Tenderskoj dokumentaciji za vršenje usluge održavanja carinskog softvera u carinskom podsistemu 1S UIO broj: 01-1-12-1680-1/22 od 26.07.2022. godine, te je nakon izvršenog uvida u dostavljenu ponudu utvrdila sljedeće:
Ponuda „Lanaco" ilo.o. Banja Luka, Veljka Mlađenovića bb, ispunjava sve zahtjeve Ugovornog organa defmisane Tenderskom dokumentacijom, te je ista ocijenjena formalno pravno i tehnički prihvatljivom za dalji tok vrednovanja.
Tačkom 3.5. Tenderske dokumentacije propisano je da će se u ovom postupku provoditi E- aukcija, u skladu sa Pravilnikom o uslovima i načinu korištenja E-aukcije („Službeni glasnik BiH, broj: 66/16), kao i da se u slučaju prijema jedne prihvatljive ponude E-aukcija ne može zakazati, već da se postupak okončava u skladu sa članom 69. Zakona o javnim nabavkama.
Nadalje, tačkom 9.1.1. Tenderske dokumentacije propisano je da se u skladu sa članom 64. Zakona o javnim nabavkama ugovor dodjeljuje ponuđaču koji je ponudio najnižu ukupnu cijenu tehnički zadovoljavajuće ponude.
Slijedom svega navedenog, Komisija je dala preporuku direktoru UIO da se u otvorenom postupku za prikupljanje ponuda za vršenje usluge održavanja carinskog softvera u carinskom podsistemu IS UIO izvrši izbor najpovoljnijeg ponuđača, te da se najpovoljnijom ponudom ocijeni ponuda ponuđača „Lanaco" d.o.o. Banja Luka, Veljka Mlađenovića bb, čija cijena ponude iznosi 2.871.720,00 KM bez PDV-a odnosno 3.359.912,40 KM sa PDV-om.
Izabrani ponuđač „Lanaco" d.o.o. Banja Luka, Veljka Mlađenovića bb, dostavio je uz ponudu dokaze iz tačke 7.1.3. Tenderske dokumentacije kojim se dokazuje ispunjenost uslova iz člana 45. Zakona o javnim nabavkama, na način kako je to propisan Tenderskom dokumentacijom, te se isti oslobađa obaveze naknadne dostave navedenih dokaza.
Prihvatajući prijedlog Komisije, odlučeno je kao u dispozitivu ove odluke.
Pouka o pravnom lijeku:
Ponuđač koji smatra daje Ugovorni organ u toku postupka izvršio povrede odredbi Zakona o javnim nabavkama ima pravo uložiti žalbu.
Žalba se podnosi Uredu za razmatranje žalbi putem Uprave za indirektno oporezivanje, Ulica Bana Lazarevića bb, Banja Luka, u pisanoj formi u tri primjerka, u roku od 10 dana računajući od dana prijema Odluke o izboru najpovoljnijeg ponuđača.
Dostaviti:
1.01,
2.02/1 x2,
3.Arhiva.