Bosna i Hercegovina
Federacija Bosne i Hercegovine
Kanton Sarajevo
Grad Sarajevo
GRADONAČELNIK
Broj: 01/14-11-2118-4/23
Sarajevo, 14.04.2023. godine
Na osnovu člana 70. stav (1) Zakona o javnim nabavkama BiH (“Službeni glasnik BiH”, br. 39/14 i 59/22), a u vezi sa članom 41. stav (1) Statuta Grada Sarajeva (“Službene novine Kantona Sarajevo”, broj 7/23), gradonačelnica Grada Sarajeva, donosi
ODLUKU
o izboru najpovoljnijeg ponuđača putem Konkurentskog zahtjeva
I
Prihvata se ponuda ponuđača GREENLINE d.o.o. Sarajevo, ul. Ahmeda Rizve br. 2, 71 320 Vogošća, ponuda zaprimljena na protokol ugovornog organa dana 04.04.2023. godine, broj protokola: 14-11- 3300/23, u postupku javne nabavke putem Konkurentskog zahtjeva za: Zalijevanje i održavanje cvijeća na pet mostova u Sarajevu: most Vijećnica, most Ćumurija, most Čobanija, Ajfelov most i most Suade i Olge, te zalij evanje i održavanje Cvijeta Srebrenice, sa ponuđenom cijenom nakon e- aukcije u iznosu od 6.790,00 KM bez PDV-a.
II
Sa ponuđačem GREENLINE d.o.o. Sarajevo, zaključit će se Ugovor o pružanju usluga iz tačke I ove odluke.
III
Ova odluka stupa na snagu danom donošenja.
Obrazloženje:
Odlukom broj: 01/09-11-2118-2/23 od 17.03.2023. godine, pokrenut je postupak javne nabavke putem Konkurentskog zahtjeva za: Zalijevanje i održavanje cvijeća na pet mostova u Sarajevu: most Vijećnica, most Ćumurija, most Čobanija, Ajfelov most i most Suade i Olge, te zalijevanje i održavanje Cvijeta Srebrenice.
Obavještenje o nabavci objavljeno je na portalu Agencije za javne nabavke broj 1278-7-2-50-3-28/23 dana 23.03.2023. godine.
Sa portala Agencije za javne nabavke tendersku dokumentaciju preuzelo je 9 ponuđača.
U određenom roku za dostavljanje ponuda na protokol ugovornog organa zaprimljene su dvije ponude i to: GREENLINE d.o.o. Sarajevo, ul. Ahmeda Rizve br. 2,71 320 Vogošća i GREEN SERVIS d.o.o. Sarajevo, ul. Petrakijina br. 24, 71 000 Sarajevo.
Komisija za javnu nabavku, imenovana Rješenjem gradonačelnice broj: 01/14-04-2107/23 od 16.02.2023. godine, na sastanku održanom dana 04.04.2023. godine izvršila je javno otvaranje ponuda.
Komisija je utvrdila cijene prispjelih ponuda i to kako slijedi:
|
|
Broj protokola |
Ponuđač |
Ukupna cijena Ponude bez PDV-a |
Ponuđeni popust |
Ukupna cijena Ponude sa popustom sa PDV-om |
|
1. |
14-11-3300/23 |
GREENLINE d.o.o. Sarajevo, ul. Ahmeda Rizve br. 2, 71 320 Vogošća |
9.950,00 |
|
11.641,50 |
|
2. |
14-11-3310/23 |
GREEN SERVIS d.o.o. Sarajevo, ul. Petrakijina br. 24, 71 000 Sarajevo |
9.800,00 |
|
11.466,00 |
Nakon otvaranja ponuda, Komsija je izvršila detaljnu analizu prispjelih ponuda, gdje je utvrdila da su ponude oba ponuđača dostavljene u skladu sa tenderskom dokumentacijom odnosno da ispunjavaju uslove koji su propisani tenderskom dokumentacijom.
Obavještenjem o nabavci kao i tenderskom dokumentacijom u ovom postupku nabavke, ugovorni organ je predvidio provođenje e-aukcije putem portala Agencije za javnu nabavku.
Nakon provedene e-aukcije i dostavljenog Izvještaja o toku i završetku e-aukcije od strane Agencije za javne nabavke, utvrđena je konačna rang lista ponuđača koji su učestvovali u e-aukciji i to kako slijedi:
|
R. broj |
Naziv ponuđača |
IDB/JIB |
Konačna cijena u KM bez PDV-a |
Umanjenje cijene |
Rang |
|
1. |
GREENLINE d.o.o. Sarajevo, ul. Ahmeda Rizve br. 2, 71 320 Vogošća |
4201458110000 |
6.790,00 |
31,76% |
1 |
|
2. |
GREEN SERVIS d.o.o. Sarajevo, ul. Petrakijina br. 24, 71 000 Sarajevo |
4202933490005 |
6.800,20 |
30,61% |
2 |
Komisija za javnu nabavku sačinila je Zapisnik o pregledu i ocjeni ponuda od 14.04.2023. godine, te je dala preporuku gradonačelnici da se ugovor za pružanje usluga - Zalijevanje i održavanje cvijeća na pet mostova u Sarajevu: most Vijećnica, most Ćumurija, most Čobanija, Ajfelov most i most Suade i Olge, te zalijevanje i održavanje Cvijeta Srebrenice, dodijeli ponuđaču GREENLINE d.o.o. Sarajevo sa ponuđenom cijenom u iznosu od 6.790,00 KM bez PDV-a.
U postupku ocjene provedenog postupka, ugovorni organ nije našao razloge, nepravilnosti niti propuste u radu koji bi eventualno bili osnov za neprihvatanje preporuke Komisije za javne nabavke. Naime, u postupku je ocjenjeno da je Komisija u svemu pravilno postupila, te da je izbor najpovoljnijeg ponuđača izvršen u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, podzakonskim aktima i tenderskom dokumentacijom.
Izabrani ponuđač je u obavezi da u roku od 5 (pet) dana od dana prijema Odluke o izboru najpovoljnijeg ponuđača, dostavi ugovornom organu novi Obrazac za cijenu ponude koji je usklađen sa cijenom nakon provedene e-aukcije, kako bi ugovorni organ mogao vršiti praćenje i realizaciju ugovora i ostalu dokumentaciju koja je propisana tenderskom dokumentacijom.
Novi Obrazac za cijenu ponude potrebno je popuniti u skladu sa članom 8. Pravilnika o uslovima i načinu korištenja e-aukcije, kojim je propisano „da ukoliko se tehnička specifikacija sastoji od više pozicija, tada se svaka od pozicija umanjuje za isti procenat koliko iznosi konačno procentualno umanjenje ukupne cijene postignute nakon e-aukcije te se na tako umanjenu cijenu nudi zaključivanje ugovora najpovoljnijem ponuđaču“.
Prihvatajući preporuku Komisije gradonačelnica Grada Sarajeva donosi ovu odluku.
POUKA O PRAVNOM LIJEKU:
Ponuđači koji su učestvovali u postupku javne nabavke mogu radi zaštite svojih prava i pravnih interesa, u roku od 5 (pet) dana od prijema obavijesti (odluke) o izboru najpovoljnijeg ponuđača izjaviti žalbu putem ugovornog organa u dovoljnom broju primjeraka.