
24.01.2013 |
EU / POLITIKA
Izvor: Fena
Dva miliona radno sposobnih Britanaca iselilo je proteklog desetljeća i taj je "odljev mozgova" naštetilo ekonomiji te primorao poslodavce na zapošljavanje useljenika.

Dva miliona radno sposobnih Britanaca iselilo je proteklog desetljeća i taj je "odljev mozgova" naštetilo ekonomiji te primorao poslodavce na zapošljavanje useljenika, navodi se u članku objavljenom u srijedu u The Telegraphu.
Na „odljev mozgova“ upozorio je zastupnik konzervativne stranke Nick de Bois na temelju statističkih podataka koji govore da je u deset godina do 2011., ukupno 3.599.000 ljudi trajno iselilo iz Velike Britanije.
Od tog broja njih 1.963.000 bili su u Britanci u dobi između 25 i 44 godine.
Ti podaci govore da tipični britanski iseljenici nisu penzioneri koji odlučuju ostatak života provesti u državi s toplom klimom jer se iselilo samo 125.000 penzionera.
„Naši ekonomski najaktivniji ljudi iselili su da bi svoj talent iskazali negdje drugdje“, upozorava de Bois.
Konzervativni zastupnik je u članku za Telegraph.co.uk napisao kako bi ministri trebali uvjeriti sposobne, mobilne radnike da je Britanija najbolje mjesto na svijetu za život i napredak.
Mnogi Britanci koji su iselili obrazovani su stručnjaci.
Neki poslovni krugovi smatraju da krivnja za odljev profesionalaca i menadžera leži u britanskom poreznom sistemu. De Bois međutim piše da porezi imaju neku ulogu, ali vjeruje da ponajprije valja mijenjati kulturu ponašanja. Britance treba ohrabrivati da ostanu i rade, obogate se, ne kritizirati ih.
Službeni podaci objavljeni u novembru pokazali su da hiljade Britanaca obrazovanih na najboljim univerzitetima odabiru raditi u inozemstvu.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.