Članstvo BiH u EU podržava 77,4 posto građana

27.09.2022. 08:14 / Izvor: Akta.ba
ulazak u eu

U slučaju raspisivanja referenduma za članstvo u EU 77,4% ispitanika bi glasalo za ulazak u EU.

Direkcija za evropske integracije provela je u avgustu 2022. godine istraživanje javnog mišljenja o podršci pristupanju BiH u EU, te o temama u vezi s evropskim integracijama koje interesuju građane BiH. Istraživanje je provedeno CATI metodom na uzorku od 1.200 ispitanika koji je reprezentativan na nivou cijele države. 

U slučaju raspisivanja referenduma za članstvo u EU 77,4% ispitanika bi glasalo za ulazak u EU. Ulazak u EU bi podržalo 90,1% ispitanika iz FBiH, 54,5% ispitanika iz RS i 73,8% ispitanika iz BD. 

Kao razloge za podršku ispitanici najčešće navode garanciju trajnog mira i političke stabilnosti 34,4%, slobodu kretanja ljudi, robe i kapitala 32% i poštivanje zakona i propisa 22,8%. Ispitanici koji ne podržavaju ulazak BiH u EU kao najčešći razlog navode strah od većih troškova života i poreza 50,4%. 

Prema mišljenju najvećeg broja ispitanika, njih 49,9%, najveću korist od ulaska BiH u EU će imati mladi. Isto tako najveći broj ispitanika 39,1% smatra da politizacija procesa u najvećoj mjeri otežava integraciju BiH u EU, dok je za njih 27,9% to nespremnost na promjene. 

Borba protiv korupcije je prema mišljenju 49% ispitanika najpotrebnija refoma za unapređenje svakodnevnog života građana u BiH, a slijede je smanjenje poreskih opterećenja (17,2%), te reforma sudova i tužilaštava (14,5%). 

Ukupno 48% ispitanika misli da evropski put BiH nema alternativu, dok njih 44,8% smatra da ima. 35,3% ispitanih smatra da BiH neće nikada ući u EU, dok 34,7% smatra da će se to desiti najviše za 10 godina, 15,4% za najviše 15 godina, a 14,6% za najviše 20 godina. 

Ukupno 56,3% ispitanika prepoznaje EU kao najvećeg donatora sredstava BiH. Za 20,9% ispitanika to je Turska, 6% smatra da je to Rusija, a 4,9% smatra da je to Japan. 

Ispitanici u najvećem postotku 51,3% misle da će EU učvrstiti unutrašnje odnose i nastaviti sa proširenjem, dok 21,4% ispitanika smatra da EU kao integracija neće opstati. 

Tri glavna razloga zašto građani podržavaju ulazak BIH u EU su garancija trajnog mira i političke stabilnosti, sloboda kretanja ljudi, robe i kapitala te poštivanje zakona i propisa. U Republici Srpskoj, glavni razlog je podržavanja ulaska BiH u Evropsku Uniju je sloboda kretanja ljudi, robe i kapitala.

Iako na nivou BIH relativno mali procenat građana ne podržava ulazak BIH u EU (16,0%), razlozi ne podržavanja su „veći troškovi života i poreza“, „gubitak raznolikosti kultura“ i „prevelika centralizacija“.

Istraživanje javnog mišljenja o stavovima građana o članstvu u EU i procesu integracije u EU objavljeno je na web stranici Direkcije.

ulazak u eu

 

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

EU