UNATOČ DUGOVIMA I POSKUPLJENJU

Bh. građani sve češće kupuju nekretnine u Turskoj

18.04.2023. 08:42 / Izvor: BHRT
turska

I dok pričamo o novim zaduženjima i otplatama dugovanja, bh. građani kupuju nekretnije najviše u Turskoj.

I dok pričamo o novim zaduženjima i otplatama dugovanja, bh. građani kupuju nekretnije najviše u Turskoj. Iako su sve skuplje i na najatraktivnijoj destinaciji za državljane Bosne i Hercegovine - Alanji, interesiranje bh. državljana i dalje je veliko. U Alanji su do prije nekoliko godina posredstvom agencija za nekretnine po povoljnim cijenama kupovali stanove.

Mirza Seferović, vlasnik agencije "Dom u Turskoj", koja se bavi prodajom nekretnina, kaže kako je potražnja u Turskoj veoma velika.

"Također ima tu naši ljudu iz dijaspore, Norveške, Njemačke i drugih zemalja. Sada raste broj bh. državljana. Dijaspora je jedno vrijeme dominirala, a sada ide opet dominacija ljudi iz Bosne i Hercegovine", rekao je Seferović.

To potvrđuje i sagovornik koji posreduje pri kupovini nekretnina i u Turskoj. Za građane BiH posebno je zanimljiva Antalijska regija, a kupaca je sve više.

"U Turskoj smo imali preko 100, 150 klijenata, samo ove godine, od kojih su neki uzeli preko 10 stanova, pa i više. Mislim da dosta naših građana želi da ima neku alternativu na moru i na jugu, i zbog toga se najviše odlučuju da kupuju tamo", pojasnio je Minet Musić, savjetnik za investicije.

Naši sagovornici ističu kako je drastična razlika u cijenama između nekretnina u Turskoj i u Bosni i Hercegovini, što je svakako jedan od glavnih razloga za kupovinu nekretnina u toj zemlji.

"Stan od nekih 65 kvadrata možete dobiti za 65 hiljada eura, s tim što vi niste dobili samo stan, imate bazen parking mjesto, klima... Prema posljednjim informacijama koje ja imam takav stan bi u BiH bio duplo više, možda čak i troduplo", pojašnjava Seferović.

I dok u Turskoj cvjeta prodaja nekretnina, prvenstveno zbog nižih cijena, cijene nekretnina u Bosni i Hercegovini stalno su sve veće u glavnom gradu Bosne i Hercegovine. U Sarajevu u novogradnji metar četvorni dostiže i do osam hiljada maraka.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Investicije