POMETNA NA TRŽIŠTU NEKRETNINA
Visoke cijene kvadrata smanjile potražnju
Cijene kvadrata, koje nezaustavljivo rastu i sve slabija kupovna moć stanovništva usporili su prodaju nepokretnosti.
Cijene kvadrata, koje nezaustavljivo rastu i sve slabija kupovna moć stanovništva usporili su prodaju nepokretnosti na području Republike Srpske, gdje su u prvom polugodištu ove godine pazarene nekretnine u ukupnoj vrijedosti od 562,46 miliona maraka što je za oko 35 miliona KM manje u odnosu na isti period lani.
Prema podacima Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIPP), od početka godine do kraja juna u RS je registrovano ukupno 8.654 kupoprodajnih ugovora, u kojima je prometovano 17.926 nepokretnosti. Najskuplji stan u Srpskoj ove godine, prema podacima RUGIP-a, prodat je za 507.110 KM i nalazi se u Banjaluci.
"Površina tog stana, kako je saopšteno iz RUGIP-a, iznosi 133,45 metara kvadratnih i nalazi se u objektu izgrađenom ove godine, a uz njega prodata je i pomoćna prostorija, u vidu ostave, pri čemu ukupna ostvarena cijena u ugovoru iznosi 511.840 KM", kazali su u RUGIP-u.
Cijena najskuplje prometovane kuće u RS, površine od 341 metra kvadratnog, sa zemljištem uz objekat površine od 7.216 metara kvadratnih, bila je 550.000 KM i evidentirana je u Laktašima.
Kada je riječ o poslovnom objektu, cijena najskupljeg iznosila je 1,52 miliona maraka i on se nalazi u Banjaluci, pri čemu je njegova površina 359,3 metra kvadratna, dok je površina zemljišta uz objekat 463 metra kvadratna.
"Cijena najskupljeg prometovanog poslovnog prostora iznosila je 2,34 miliona KM i evidentirana je u Istočnom Sarajevu, a njegova površina je 724,39 metara kvadratnih", rekli su u RUGIP-u, dodajući da je od osnivanja Registra cijena nepokretnosti 1. januara 2017. godine do 30. juna ove, zabilježen promet nepokretnosti vrijednosti od oko šest milijardi KM.
Predsjednik nadzornog odbora Udruženja posrednika u prometu nekretnina Manojlo Popović istakao je za "Glas Srpske" da su cijene kvadrata u Srpskoj precjenjene, što je jedan od razloga pada potražnje.
"Cijena kvadrata je tri - četiri puta viša nego što je bila prije godinu - dvije. Najskuplji stan prije tri godine godine u Banjaluci je koštao 3.000 maraka po kvadratu, a u narednom periodu, kako je krenulo, za te pare neće se moći naći ni u staroj gradnji" kazao je Popović.
Dodao je da bi cijene nekretnina u RS trebalo ograničiti, jer kvadrat od 7.000 KM, koliko košta na pojedinim mjestima, ne vrijedi više od 4.000 maraka.
"Potražnja za nekreninama ove godine u odnosu na isti period lani opala je za sigurno i do 40 odsto", rekao je Popović, koji je ujedno i vlasnik Agencije za nekretnine "Senzor".
Veliku pometnju na tržištu nekretnina u RS prave agenti, koji, kako kaže Popović, niču kao gljive poslije kiše i rade na divlje, čemu treba stati u kraj.
Prema riječima ekonomiste Marka Đoge, cijene nekretnina u RS ni blizu ne prate rast plata.
"Imali smo situaciju da je cijena kvadrata u jednoj godini skočila za 50 odsto, a korekcije je bilo i prošle godine, tako da je danas svaka nekretnina za 70 odsto skuplja u odnosu na kraj 2021. godine", kazao je Đogo, dodajući da pad potražnje iz tog razloga uopšte nije iznenađujući.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.