Sarajevska privatizacija: Prodano 310 firmi za svega 120 miliona
U Sarajevskom kantonu privatizovano je 310 firmi za milijardu i 800.000 maraka.Od toga, svega 120 miliona bilo je u gotovini i danas se može konstatovati da većina firmi nije nastavila sa svojom djelatnošću.
U Sarajevskom kantonu privatizovano je 310 firmi za milijardu i 800.000 maraka.Od toga, svega 120 miliona bilo je u gotovini i danas se može konstatovati da većina firmi nije nastavila sa svojom djelatnošću.
Opstajale su do ispunjenja roka od tri godine i nakon toga slijedio je njihov kraj ili promjena djelatnosti. Malo je koristi i od poništenja privatizacija kojih je bilo simbolično malo.
Nakon višegodišnjih sudskih sporova, Kantonalna agencija za privatizaciju uspjela je poništiti šest privatizacija. Nakon toga, ističu, slijedi opet dug proces preuzimanja od Ministarstva privrede.
"Nama su sad ruke vezane, dok god ministarstvo ne uspostavi upravljačke organe i ne pripremi firme ponovo za privatizaciju, a imamo poništene privatizacije Zadrugara ili Alhosa koji je otišao u stečaj", rekao je za TVSA Ramiz Omanović direktor KAP-a .
U Ministarstvu privrede kažu da nije lako uspostaviti upravljačku funkciju u firmama koje su tipični primjer negativne privatizacije. Nakon nje, vlasnici su, naglašava ministar, radili sve kako bi imali koristi od nekretnina, a broj zaposlenih pritom sveli na jednog radnika.
"Sve što se nama vrati, to je za tužilaštvo, policiju i sudstvo. Vjerujem u njih, no mora se efikasnije raditi kako bi i mi imali slučaj Sanader , a kod nas ima tih primjera sijaset", kazao je Emir Hrenovica ministar privrede KS .
U moru privatizacija, nakon kojih su nestale nekadašnje perjanice bosanskohercegovačke i bivše jugoslovenske privrede, ima i pozitivnih primjera.
"Primjer je Standard koji se, izdvojio sa mašinama i radnicima u Ilijaš , ali zato ima posla za 20 godina", dodao je Hrenovica.
U Kantonalnoj agenciji za privatizaciju smatraju da je zakasnila reakcija na negativan tok privatizacije. Sad se može samo konstatovati da je bila ishitrena, a insistiranje da se pretvorba vlasništva uradi po svaku cijenu - bilo je pogubno.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.