Urgentni fond

Institut KULT dodjeljuje bespovratna sredstva podrške projektima urgentnog karaktera

05.08.2024. 10:56 / Izvor: Akta.ba
Kult

Javni poziv za dostavljanje projektnih prijedloga.

Kroz sredstva dostupna za podršku projektima urgentnog karaktera (Urgentni fond), Institut za razvoj mladih KULT (Institut) osnažuje nevladine organizacije u Bosni i Hercegovini kako bi lakše pokretale pozitivne promjene, unapređivale položaj mladih i jačale omladinski sektor.

Urgentni fond namijenjen je nevladinim organizacijama koje djeluju na području BiH, zastupaju i/ili promoviraju interese mladih i jačaju omladinski sektor kroz konkretne inicijative, projekte i aktivnosti.

Ideja Urgentnog fonda je da se jednostavno i brzo podrže direktne i hitne intervencije koje su usmjerene k poboljšanju položaja mladih u BiH.

Takve intervencije mogu biti usmjerene na provedbu postojeće legislative za mlade, podršku učešću mladih u društvu i procesima donošenja odluka, podršku aktivizmu, jačanju organizacija/udruženja i njihovih kapaciteta, te općenitu podršku mladima u razvoju.

Institut poziva nevladine organizacije registrirane u BiH (udruženja i fondacije osnovane prema zakonima o udruženjima i fondacijama u BiH) da dostave svoje projektne prijedloge u okviru Urgentnog fonda.

Oblasti Javnog poziva

Predloženi projekti po ovom pozivu trebaju uključivati konkretna rješenja s ciljem stvaranja boljih uvjeta za mlade u BiH.

Svrha Urgentnog fonda jeste finansiranje ili sufinansiranje već postojećih ili potpuno novih inicijativa, projekata i aktivnosti usmjerenih k izgradnji i jačanju omladinskog sektora u BiH kroz sljedeće oblasti:

Oblast 1: Saradnja s vlastima i zagovaranje za bolji položaj mladih

Uspostavljanje i provedba mehanizama propisanih zakonima o mladima

  • Uključivanje mladih u procese donošenja odluka
  • Uspostavljanje, razvoj i unaprjeđenje institucionalnih mehanizama usmjerenih ka boljem položaju mladih

Oblast 2: Rad s mladima

  • Jačanje mladih kako bi oni inicirali i/ili učestvovali u društvenim promjenama
  • Poticanje mladih da pokreću i provode inicijative
  • Rad s marginaliziranim skupinama mladih

Oblast 3: Jačanje omladinskog sektora u BiH

  • Poboljšanje i prepoznavanje omladinskog sektora
  • Jačanje omladinskog organiziranja

Napomena: kroz sve oblasti važno je istaknuti da organizacije stvaraju sinergiju s interesnim stranama, vlastima, zajednicom i drugim organizacijama koje se bave mladima.

Također, posebno se ohrabruju organizacije da u svojim projektnim prijedlozima planiraju zagovaračke inicijative prema donosiocima odluka na lokalnom nivou.

Zagovaranje je fundamentalni i dugotrajni proces u demokratskom društvu kojim se nastoji utjecati na donositelje odluka da promijene sadržaj političkih odluka a radi ostvarenja općedruštvenih ciljeva i prava, poboljšanja kvalitete života kompletnog društva ili specifičnih društvenih grupa.

U tom procesu, zagovornici koriste različite strategije poput lobiranja, aktivizma, inicijativa, kampanja javnog mnijenja, pisanja dopisa i održavanja sastanaka s donositeljima odluka.

Zagovaranje je korištenje formalnog procesa koji donosi "službenu promjenu" koja je dugotrajnija; stoga je bitno dobro upoznati proces donošenja odluka na koji se želi utjecati.

Zagovaračke inicijative mogu biti predložene u svakoj od 3 navedene oblasti poziva, te dodatno mogu podrazumijevati i zagovaračke aktivnosti koje imaju za cilj:

  • implementaciju specifičnih mjera, smjernica, ekspertskih preporuka, zaključaka, metoda i alata koji se tiču poboljšanja položaja mladih, a koji su navedeni u nekom od relevantnih međunarodnih ili lokalnih izvještaja koji se tiču položaja mladih u BiH;
  • unaprjeđenje položaja marginaliziranih mladih.

"Institut posebno podržava aktivnosti i inicijative koje uključuju mlade iz marginaliziranih grupa, mlade iz ruralnih područja, aktivnosti/inicijative za žene i poboljšanje rodne ravnopravnosti (npr. mladi s psihičkim ili fizičkim teškoćama ili invaliditetom, mladi koji nisu u obrazovnom sistemu, zaposleni ili na obuci /NEET mladi/, mladi pripadnici LGBTI populacije, mladi bez roditeljskog staranja, mlade socijalno ugrožene žene i druge grupe ugroženih mladih) te ovim putem ohrabrujemo organizacije koje se bave ovim temama da predlože svoje projekte u okviru Urgentnog fonda.", navode iz Instituta.

Aplikant u prijavi treba navesti kojom se oblašću primarno bavi u svom projektnom prijedlogu.

Ako se projektni prijedlog ne odnosi ni na jednu od navedenih oblasti ali se ipak tiče izgradnje i jačanja omladinskog sektora u BiH, aplikanti mogu definirati oblasti koje podržavaju razvoj omladinskog sektora i mladih u Bosni i Hercegovini.

Puni tekst Javnog poziva kao i sve potrebne obrasce, možete pogledato ovdje i na oficijelnoj stranici implementatora.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Investicije