
Foto: Autoceste FBiH
09.07.2025 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: Akta.ba
Amandmanom na ugovor predviđeno povećanje troškova projekta na 722 miliona eura.
Vijeće ministara BiH usvojilo je Prijedlog amandmana broj 1 na Ugovor o finansiranju zaključen 28. decembra 2020. godine između Bosne i Hercegovine, kao zajmoprimca, i Evropske investicione banke, kao kreditora. Ugovor se odnosi na izgradnju dionice Medakovo – Poprikuše na Koridoru Vc (broj operacije: 2019-0751; broj ugovora: 91.682), a uz prijedlog je priloženo i obrazloženje za njegovo zaključenje.
Predloženim amandmanom revidirani su ukupni troškovi realizacije projekta, koji sada iznose 722 miliona eura, u odnosu na prethodno planiranih 391 milion eura. Udio vlastitih sredstava povećava se sa 51 na 166 miliona eura, dok su dodatno uključena dva WBIF granta u iznosima od 79 i 137 miliona eura. Također, rok za završetak projekta produžen je do 31. decembra 2027. godine, umjesto prethodno utvrđenog kraja 2025. godine.
"Na taj način osiguran je nastavak realizacije strateškog projekta izgradnje dionice Medakovo – Poprikuše na Koridoru Vc", poručuju iz VM BiH.
Prijedlog amandmana, zajedno s obrazloženjem, bit će upućen Predsjedništvu BiH na dalje razmatranje i odlučivanje, dok je za potpisnika u ime Bosne i Hercegovine predložen ministar finansija i trezora.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.