
Foto: Fena
06.11.2025 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: Fena
Vlada BPK Goražde odobrila 535.228 KM za projekte lokalnih zajednica, javne ustanove, policijsku opremu i obrazovne programe u septembru 2025.
Vlada Bosanskopodrinjskog kantona (BPK) Goražde na današnjoj sjednici odobrila je tekuće transfere za septembar 2025. godine, gradu i općinama u sastavu kantona. Općini Pale u FBiH odobreno je 35.000 KM, općini Foča u FBiH 30.000 KM, a Gradu Goraždu 25.000 KM.
Iz resora Ministarstva za urbanizam, prostorno uređenje i zaštitu okoline za 2025. godinu, sa ekonomskog koda "Subvencije javnim preduzećima“, za sufinansiranje projekata dostavljenih po javnom pozivu osigurano je 60.550 KM. Od toga je po 15.000 KM odobreno JKP "6. mart“ Goražde i JKP "Ušće“ Foča FBiH, 5.500 KM JKP "Prača“ – Pale u FBiH, dok je JU "Centar za kulturu“ Goražde odobreno 30.000 KM.
Vlada je dala saglasnost i Upravi policije Ministarstva za unutrašnje poslove BPK Goražde za potpisivanje ugovora sa kompanijom "KM Trade“ d.o.o. iz Visokog o nabavci posebne policijske opreme. Za ovu namjenu u budžetu resornog ministarstva osigurano je 133.678 KM, a riječ je o nabavci rotirajućeg dugog vatrenog oružja s pripadajućom opremom, te automatskog vatrenog oružja.
Ministarstvo za boračka pitanja dobilo je saglasnost za pokretanje postupka za dostavu ponuda za nabavku usluga banjsko-klimatskog liječenja pripadnika boračke populacije sa područja BPK Goražde. Procijenjena vrijednost nabavke iznosi 210.000 KM, a sredstva su osigurana u budžetu ministarstva, s ciljem implementacije prava utvrđenih Zakonom o dopunskim pravima branilaca i članova njihovih porodica BPK Goražde.
Premijeru BPK Goražde data je saglasnost da u ime Ministarstva za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport, potpiše ugovor sa Misijom OSCE-a u Bosni i Hercegovini o donaciji online platforme za kurikulum. Na prijedlog resornog ministarstva, saglasnost je data i osnovnim školama „Fahrudin Fahro Baščelija“ i „Husein ef. Đozo“, te Srednjoj stručnoj školi „Džemal Bijedić“ u Goraždu, za potpisivanje ugovora o pružanju usluga cestovnog prijevoza učenika.
Iz budžeta ministarstva za obrazovanje odobrena je deseta redovna tranša za 2025. godinu JP RTV BPK Goražde. U skladu sa Zakonom o osnovnom odgoju i obrazovanju, Vlada je donijela odluku kojom se JU OŠ „Mehmedalija Mak Dizdar“ u Vitkovićima određuje za ustanovu za obrazovanje odraslih, čime je ispoštovana obaveza donošenja ove odluke svake tri godine.
Na prijedlog Ministarstva za privredu, Vlada je donijela odluku o utvrđivanju cijena korištenja ribolovnih područja na području kantona. Godišnja naknada iznosi 1.000 KM za ribolovno područje Grada Goražda, 500 KM za općinu Foča u FBiH, te 300 KM za općinu Pale u FBiH.
Na prijedlog Ministarstva za pravosuđe, upravu i radne odnose, Vlada je razmatrala i u dalju skupštinsku proceduru uputila Izvještaj o radu JU „Služba za zapošljavanje BPK Goražde“ za 2024. godinu. Također, zaključkom je zaduženo resorno ministarstvo da dostavi Izvještaj o radu nevladinog sektora u BPK Goražde za period januar–septembar 2025. godine.
Vlada BPK je zaključkom zadužila sva ministarstva, uprave, direkcije i ustanove da u okviru svojih aktivnosti poduzmu sve radnje i mjere kako bi se onemogućile i spriječile sve eventualne situacije (požari i poplave), koje bi mogle imati za posljedicu ugrožavanje života i zdravlja ljudi, kao i nanošenje veće materijalne štete u institucijama BPK Goražde.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.