
21.01.2014 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: eKapija.ba
Danas je u Bosanskoj Krupi boravila delegacija koju su činili poslovni ljudi iz Republike Austrije, a čiji je cilj bio finalizacija prethodnih dogovora sa Vladom Unsko-sanskog kantona oko dobijanja koncesije.
Danas je u Bosanskoj Krupi boravila delegacija koju su činili poslovni ljudi iz Republike Austrije, a čiji je cilj bio finalizacija prethodnih dogovora sa Vladom Unsko-sanskog kantona oko dobijanja koncesije na predistražne i istražne radnje na ležištima boksita na području bosanskokrupske općine u predjelu planine Grmeč. Već nekoliko puta vođeni su razgovori na ovu temu i prije otprilike mjesec dana Vlada Unsko-sanskog kantona formirala je radnu grupu za pomoć u realizaciji namjera austrijskih investitora. U radnoj grupi su predstavnici federalnih, kantonalnih i općinskih struktura, te stručnjaci iz oblasti rudarstva sa područja Unsko-sanskog kantona.
Prema onom što se moglo čuti, Austrijanci su spremni da već u 2014. godini u istraživanja ulože oko 2,5 milona eura i to na područja koja nisu do sada istražena, a ukoliko se pokaže da su zalihe rude boksita onakve kakve su projicirane prije dvedesetak godina spremni su za dalja ulaganja u eksploataciju, čak i do milion tona rude boksita na godišnjem nivou. Investitori iz Austrije dolaze iz različitih branši, od vlasnika fabrika za preradu aluminija, preko suvlasnika austrijskih željeznica pa do građevinskih poduzetnika i preduzeća za istražne i ekploatacione radove u rudarstvu i žele ulagati u rudnik boksita u Bosanskoj Krupi prije svega zbog proizvodnje aluminija a ne zbog preprodaje rude što je u dosadašnjim pokušajima privatizacije bio glavni cilj stranih investitora koji su se vrlo kratko zadržavali u Bosanskoj Krupi.
Ovo su rekli Austrijanci, a predstavnici Vlade Unsko-sanskog kantona i Općine Bosanska Krupa poučeni dosadašnjim iskustvima iskazali su zadovoljstvo onim što su čuli i izrazili nadu da je konačno došao pravi investitor koji će oživiti rudarska okna na području Bosanske Krupe i koji će zaposliti veći broj radnika, od kojeg će korist imati i općina i Unsko-sanski kanton.
"Vlada kantona već duži period pregovara sa austrijskim investitorima za otvaranje rudnika boksita u Bosanskoj Krupi. Oni su spremni da u ovoj godini investiraju oko 2,5 milona eura i mi smo formirali radnu grupu koja im treba pomoći u savladavanju administrativnih prepreka. Partneri su za sada pokazali ozbiljnost u poslu, već su registrovali firmu koja se zove "Albos". Nadamo se da će ovo biti jedan pozitivni pomak u privredi, kako na Unsko-sanskom kantonu tako i u Bosanskoj Krupi", ističe ministar u Vladi USK Amir Džajić.
Njegovo mišljenje dijeli i načelnik Armin Halitović. Kaže da su sve su prilike da se u Bosanskoj Krupi pojavi još jedan ozbiljan investitor sa logistikom, sredstvima i vizijom.
"Formirana je radna grupa koja će sprovoditi sve postupke koji su potrebni da bi se došlo do istražnih radnji i eksploatacije boksita. Općina Bosanska Krupa je u radnu grupu delegirala svoje članove koji će raditi na tome da firma 'Albos' koja je registrovana u Bosanskoj Krupi dobije sve što je zakonom potrebno za eksploataciju boksita", dodaje načelnik Halitović.
Uskoro bi trebali biti obznanjeni konkretni planovi, dinamika pripremnih i istražnih radnji na području bosanskokrupske općine.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.