Image0

09.10.2014 |

Investicije / PROJEKTI

Izvor: eKapija.ba

Položen kamen temeljac za dogradnju škole u Dobroševićima

Potreba za proširenjem kapaciteta škole u ovom naselju prisutna je više godina, jer je evidentan konstantan rast broja učenika. Nastava se odvija u otežanim uslovima zbog nedostatka školskog prostora.

Polaganjem kamena temeljca u naselju Dobroševići ozvaničen je početak radova na dogradnji osnovne škole „Dobroševići“.Radove su ozvaničili načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić, ambasador države Kuvajt u BiH dr. Nasser Riden Thamer Al - Motairi, direktor firme Ardh Aljazeera Dhaifallah Nahar Al - Otaibi i direktor OŠ „Dobroševići“ Zijah Ramović. Time je počela relizacija jednog od prioritetnih projekata u općini Novi Grad kada je u pitanju obrazovanje.

Svečanosti su prisustvovali i predstavnici Kantonalnog ministarstva obrazovanja, nauke i mladih, predsjedavajuća Općinskog vijeća Edina Gabela, direktori škola, kao i nastavnici i učenici škole koji su izveli prigodan kulturno-zabavni program, kao i građani.

Potreba za proširenjem kapaciteta škole u ovom naselju prisutna je više godina, jer je evidentan konstantan rast broja učenika. Nastava se odvija u otežanim uslovima zbog nedostatka školskog prostora. Školu pohađa 95 učenika po jednom odjeljenju, a nastava se odvija u dvije smjene i međusmjeni, tako da je bilo neophodno hitno krenuti u rješevanje ovog problema. Prvom fazom projekta predviđena je izgradnja osam učionica, osam kabineta i jednog većeg prostora za više namjena, dok je drugom fazom predviđena gradnja fiskulturne sale. Cijeli projekat koštat će oko 2. 115. 000 maraka

"Prošle godine smo počeli sa aktivnostima da se iznađu sredstva za dogradnju škole. Općina je uradila projekat, potpisali smo sporazum sa Ministarstvom obrazovanja, nauke i mladih KS-a. Ove godine obezbijeđeno je 900. 000 maraka, od toga je Kanton Sarajevo obezbijedio 400. 000 maraka, kuvajtska firma Ardh Aljazeera donirala je 300. 000 maraka, a iz budžeta Općine Novi Grad izdvojeno je 200. 000 maraka. Preostali dio sredstava za dovršetak škole pokušat ćemo zajedno sa Kantonom Sarajevo obezbijediti u narednoj godini", rekao je načelnik Efendić.

"Ovo je poseban dan, za sve učenike, nastavnike i roditelje ovog područja. Nastava za 572 učenika odvija se u u šest učionica. Već pet godina insistiramo da se riješi ovaj problem i zahvaljujući načelniku Općine Novi Grad konačno smo dočekali početak rješavanja ovog gorućeg problema", kazao je direktor Ramović.

Dodao je da je OŠ „Dobroševići“ jedna od rijetkih škola u Kantonu Sarajevo koja nema sportske dvorane. Nastava tjelesnog i zdravstvenog odgoja odvija se na otvorenom školskom igralištu, a u slučaju loših vremenskih prilika u uskim hodnicima škole.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI