SARAJEVO

Kreće rekonstrukcija fasade nacionalnog spomenika "Gospođicina kuća"

16.02.2024. 14:33 / Izvor: Akta.ba
GOSPOĐA

Lijepe vijesti za kraj sedmice, podijelila je Benjamina Karić, gradonačelnica Sarajeva.

Lijepe vijesti za kraj sedmice, podijelila je Benjamina Karić, gradonačelnica Sarajeva.

Naime, nakon što su ishodovane sve dozvole i saglasnosti, u ponedjeljak počinje rekonstrukcija fasade nacionalnog spomenika "Gospođicina kuća".

"Za ljepše lice našeg grada", kratko je poručila Benjamina.

Kako saznaje Akta.ba za istražne radove na fasadi Gospođicina kuća izabrana je firma ARHI PLUS d.o.o. Mostar, dok je za radove tekućeg održavanja obnove fasade na nacionalnom spomeniku izabrana firma NEIMARI d.o.o. Sarajevo.

Gospođicina kuća nalazi se u najstrožijem centru Sarajeva, u ulici Hamdije Kreševljakovića. Zapadnom stranom je oslonjena na zgradu u kojoj je Ambasada Grčke, a istočna strana je orijentirana prema zgradi Parlamenta FBiH.

Sjeverna i južna fasada su izvedene u historicističkom maniru. Specifičnost građevine je primjena zgrafito tehnike u ukrašavanju zidnih površina, koja podrazumijeva urezivanje crteža u malter.

SARAJEVO

Gospođicina kuća izgrađena je tokom austrougarskog perioda kada dolazi do razmaha graditeljske i obrtničke djelatnosti u Sarajevu, koje je dodatno pospješeno usvajanjem novih građevinskih propisa, što se posebno odnosi na Građevinski red iz 1893. godine.Novi građevinski propisi se nadovezuju na Bauordnung, prvu građevinsku regulativu tadašnje vlasti iz 1880. godine. Građevinskim redom iz 1893. godine, po kojem se radilo prilikom gradnje stambenog objekta u ulici Hamdije Kreševljakovića broj 1, detaljno su razrađeni propisi po kojima se primjenjuju građevinski materijali, a postavljene su i precizne norme u pogledu oblikovanja i spratnosti građevina. Regulacionim planom novog građevinskog reda, bilo je dozvoljeno građenje samo jednospratnih stambenih objekata na lijevoj obali Miljacke, na potezu od Ćumurije do Mosta na Skenderiji, i to sa bašćama okrenutim prema rijeci. Građevinski propisi iz 1893. godine ostali su na snazi do kraja austrougarskog perioda, iako se krajem perioda više nije dosljedno poštovala uredba o spratnosti objekata. Počevši od 1905. godine objekat je bio u vlasništvu "ddo Sarajevo", a 1935. godine dolazi do promjene vlasništva. Na osnovu kupoprodajnog ugovora od 19. septembra 1935. godine u posjed objekta dolazi Ilija Cvijanović iz Sarajeva. Tokom I. i II. svjetskog rata, te perioda između, nije došlo do oštećenja objekta. Godine 1962. izvršena je nacionalizacija objekta, ali su nasljednicima vlasnika ostavljeni spratni i potkrovni stan. Tokom agresije na BiH od 1992. do 1995. godine objekat je doživio lakša oštećenja usljed granatiranja. Nakon 1995. godine objekat napušten, izuzev prizemne stambene jedinice, te je vidna degradacija krovne konstrukcije gdje prodire vlaga kao i oslikane sjeverne fasade.

 

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Investicije