Analiza UniCredit Bank: Sveobuhvatnija uloga banaka u budućnosti

19.05.2014. 09:29 / Izvor: eKapija.ba
Analiza UniCredit Bank: Sveobuhvatnija uloga banaka u budućnosti

Neto financijska imovina stanovništa u CIE više je nego udvostručena od 2004. godine, te je u 2013. godini dosegnula gotovo 780 milijardi eura, ističe se najnovijoj analizi UniCredit banke.

Neto financijska imovina stanovništa u CIE više je nego udvostručena od 2004. godine,  te je u 2013. godini dosegnula gotovo 780 milijardi eura, ističe se  najnovijoj analizi Unicredit banke.

Ipak, udio neto financijske imovine stanovništa CIE u BDP-u, i dalje predstavlja otprilike četvrtinu uspredivog udjela u velikim razvijenim zemljama, što ukazuje da u tom pogledu postoji značajan prostor za dodatno približavanje regije Zapadnoj Europi. Ovo su neki od ključnih rezultata novog istraživanja koje je proveo UniCreditov odjel za strateške analize u CIE.

Međutim, globalna finansijska kriza u 2008. i 2009. godini, te u manjoj mjeri dužnička kriza u Europi 2011. godine, uzrokovali su privremeno smanjenje financijske imovine, uglavnom zbog gubitaka na tržištima kapitala, kao i zbog promjena u sastavu finansijske imovine. Usporedbe radi, neto financijska imovina stanovništva u Austriji, Njemačkoj i Italiji iznosila je 6,800 milijardi eura u 2013. Godini, ističe se u analizi.

Općenito, jaz u zastupljenosti financijskih usluga između zemalja CIE i razvijenijih tržišta primarno je vidljiv na strani imovine, a ne na strani obaveza. ˝U budućnosti će se približavanje neto financijske imovine stanovništva CIE standardima Zapadne Europe postepeno nastaviti i uglavnom će biti potaknuto ubrzanjem štednje i investicija˝, rekao je Gianni Franco Papa, direktor UniCredita za Centralnu i Istočnu Europu.

Određeni pomak ka sofisticiranijim proizvodima, no novčana imovina će ostati dominatna

Posmatrajući sastav financijske imovine, primjetno je da ˝novčana imovina˝, koja se sastoji od gotovog novca u opticaju i depozita u domaćoj i stranoj valuti i dalje prevladava. Posljedica globalne financijske krize u 2008. i 2009. godini, bila je preusmjeravanje značajnog dijela kapitala stanovništva CIE u novčanu imovinu. No, potom je započeo postupni povratak institucionaliziranim oblicima imovine kao što su uzajamni i penzijski fondovi, te životna osiguranja sa štednom komponentom, pokazujući ponovo opredjeljivanje i rastuće povjerenje građana za dugoročnija ulaganja. ˝Umjereni pomak prema institucionaliziranim ulaganjima  će se nastaviti u narednim godinama˝, naglasila je Carmelina Carluzzo, zamjenica direktora UniCreditovog odjela za strateške analize u CIE. ˝Ipak, ´novčana sredstva´ će ostati dominantna vrsta imovine sa određenim razlikama među zemljama.˝

U tom kontekstu, potiče se jačanje domaćih tržišta kapitala, kako bi  stanovništvo imalo više mogućnosti za diverzifikaciju portfolija, a banke za optimiziranje domaćih izvora finansiranja.

Stambeni krediti rastu brže od potrošačkih zbog niže stope zastupljenosti

˝Na strani obaveza, unatoč razlikama među zemljama, stambeni krediti su posljednjih godina općenito brže rasli nego potrošački krediti˝, naveo je Papa i dodao, ˝Očekujemo da će se ovaj trend nastaviti, iako će stanovništvo u nekim zemljama i dalje prilagođavati svoje razine duga CIE.˝ Od 2004. do 2008. godine, stambeni krediti su rasli po složenoj godišnjoj stopi rasta od 37,8 posto, dok je u periodu od 2008. do 2013. godine, složena godišnja stopa rasta iznosila 8,2 posto. Prosječne godišnje stope rasta potrošačkih kredita iznosile su 31,6 odnosno 0,8 posto. Prošle godine, stambeni krediti su činili 57 posto ukupnih financijskih obaveza stanovništva CIE.

U cjelini, ukupne financijske obaveze su činile 21 posto BDP-a regije Centralne i Istočne Europe u 2013. godini, dok je u Austriji, Njemačkoj i Italiji taj udio iznosio 59 posto. Nasuprot tome, ukupna financijska imovina u regiji CIE iznosila je 48 posto BDP-a, u usporedbi s čak  207 posto u Austriji, Njemačkoj i Italiji.

Banke ostaju važni financijski posrednici

U konačnici, čini se da se stanovništvo i dalje oslanja na tradicionalne bankarske proizvode. Stoga će banke i dalje biti ključni financijski posrednici u Centralnoj i Istočnoj Europi. ˝Uistinu,  postoji prostor da banke unaprijede svoju ulogu  financijskih savjetnika za stanovništvo CIE˝, sumirala je Carluzzo. Dodala je: ˝To bi omogućilo stanovništvu da pronađe pravu individualnu ravnotežu između financijskih ulaganja i zaduženosti, čime će se osnažiti i one ekonomije koje su se tek nedavno počele oporavljati.˝

Prvi u Centralnoj i Istočnoj Europi po stručnosti i rasprostranjenosti mreže

Unatoč nekolicini izazova, UniCredit i dalje smatra regiju Centralne i Istočne Europe svojim ˝pokretačem rasta˝, te se zalaže da bude dugoročni investitor u regiji. Bankarska grupa posluje kroz široku mrežu sa gotovo 3.600 poslovnica u 14 zemalja, koja stvara oko 30 procenata ukupnih prihoda Grupe. Kroz svoje međunarodne centre, UniCredit pruža usluge za više od 19.000 međunarodnih klijenata koji posluju u regiji CIE. Zahvaljujući stručnosti i poznavanju političkih konteksta, lokalnih regulacija i tržišnih praksi, pruža podršku klijentima u vođenju njihovog poslovanja i prepoznavanju njihovih mogućnosti.

˝U posljednje dvije godine, stekli smo oko 1,4 miliona novih maloprodajnih klijenata u Centralnoj i Istočnoj Europi˝, objasnio je Papa. ˝Kako bismo nastavili s ovim trendom, mi trenutno ulažemo velike napore u provođenju bezbolne integracije stvarnog i virtuelnog svijeta i transformaciji našeg poslovanja u istinsko višekanalno bankarstvo.˝ U izgradnji održivih odnosa s klijentima, UniCredit je usmjeren na klijente, jednostvne proizvode i procese, te inovacije i nove tehnologije.

 

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Kapital