Juan na putu da postane globalna valuta, poput američkog dolara

12.08.2015. 14:23 / Izvor: Index.hr
Juan na putu da postane globalna valuta, poput američkog dolara

Odluka središnje kineske banke o devalvaciji juana poprilično uzdrmala globalno financijsko tržište

Devalvacija juana mogla bi značiti pozitivan korak u ostvarivanju želje da Kina postane potpuno funkcionalni član međunarodne financijske zajednice dok je nekima to znak da započinje nova faza valutnih ratova. Naime, odluka središnje kineske banke (People’s Bank of China – PBOC) o devalvaciji juana ne samo da je trenutno poprilično uzdrmala globalno financijsko tržište već će vrlo vjerojatno imati i dugoročno posljedice na ekonomska kretanja u svijetu, smatra John Hardy, glavni rukovoditelj za Forex tržište u Saxo Banci.

Juan postaje globalna valuta

"Dva su razloga zašto je Kina povukla taj potez, osim najočitijeg – iznimno snažnog juana radi snažnog dolara u proteklih nekoliko godina. Kina naime već dugo nastoji liberalizirati valutnu politiku kako bi povećala korištenje juana u globalnim financijskim transakcijama s trgovinskim partnerima. Kina se ujedno nada da će Međunarodni monetarni fond uključiti juan u posebna prava vučenja (SDR) kao ključnu stavku u tom nastojanju da se poveća međunarodno korištenje juana i u skladu s time financijska i politička moć koju to donosi. Takvu odluku MMF bi trebao donijeti do kraja godine, kada i radi petogodišnju analizu o valutama koja su uključene u SDR. MMF-ov komentar do sada je bio da je nedostatak tržišno uvjetovanih fluktuacija jedna od glavnih prepreka za uključivanje juana", kaže Hardy i dodaje da će liberalizacija tečaja pomoći Kini da produbi tržište kapitala i privuče strane investicije koje će im pomoći u ispunjavanju ogromnih kineskih potreba za kreditnim financiranjem, privatnim i državnim.

Manje pozitivan razlog za odluku o devalvaciji juana u ovom trenutku je zastoj u kineskoj ekonomiji, a nakon razdoblja s iznimno snažnom valutom, Kina sada želi sudjelovati u globalnim valutnim ratovima s obzirom na brojne devalvacije u svijetu nakon početka financijske krize. Proces je započeo američki Fed, preuzela ga je Bank of Japan s takozvanim 'Abenomics' potezima na kraju 2013., te zatim i Europska središnja banka s najavama QE programa na kraju 2014. i ostvarenjem u ožujku ove godine.

"Dugoročno gledano, nastojanje Kine o uvrštenju juana u SDR košaricu zapravo je potez kojim žele uključiti juan među glavne svjetske valute za rezerve. Nema sumnje da je Kina zavidjela SAD-u na statusu dolara kao valute sa statusom rezerve nakon Drugog svjetskog rata što je omogućilo SAD-u da ima ogroman vanjski deficit i financira iznimno velike privatne i javne dugove. Nadaju se da će, u teoriji, nova politika pomoći Kini da 'uveze' globalnu ušteđevinu kako bi financirala svoj dug i ujedno 'izveze' deflacijske pritiske", pojašnjava Hardy.

Ulagači se rješavaju američkog dolara

Prve reakcije tržišta na odluku PBOC-a logične su jer za analizu takvo važnih informacija uvijek treba vremena, a do tog trenutka, trgovci se rješavaju svih postojećih pozicija. Za daljnje poteze ulagači će pratiti kolika će biti dozvoljena fluktuacija juana i, posebno važno, je li to u smjeru stalnog i značajnog slabljenja kineske valute. To će utjecati na deflaciju diljem svijeta, s očitim implikacijama na centralne banke. Za očekivati je stoga da se ulagači rješavaju dolara, kakve su i bile prve reakcije nakon PBOC-ove odluke, jer tko želi posjedovati dolar ako Fed ipak ne podigne kamatnu stopu, zaključuju analitičari iz Saxo Banke.

 

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Kapital