Trgovinski višak eurozone udvostručen u junu

18.08.2009 |

Kapital / BH BERZE

Izvor: Fena

Trgovinski višak eurozone udvostručen u junu

Trgovinski višak 16 zemalja članica eurozone u junu je više nego udvostručen u odnosu na prethodni mjesec, što je još jedan pozitivan znak za gospodarstvo eurozone nakon službenog izlaska Francuske i Njemačke iz recesije, saopćila je 17.08.2009. godine središnja evropska statistička agencija Eurostat.

Kako se navodi u tome saopćenju, eurozona je u junu ostvarila višak u vanjskotrgovinskoj razmjeni od 4,6 milijardi eura, u usporedbi s 2,1 milijardu eura trgovinskog viška u maju.

Radi se o najvećem višku u dvije godine od izbijanja globalne finansijske i gospodarske krize i iz njih proizašle kreditne krize.

Kako je objavio Eurostat, u junu ove godine u usporedbi s mjesecom ranije sezonski prilagođen izvoz eurozone smanjen je za 0,1 posto dok je uvoz ostao nepromijenjen.

Istodobno, 27-člana EU u junu je nastavila svoj status quo u posljednje vrijeme u vezi s pitanjem golemog trgovinskog deficita, iako je očit trend kretanja u pravome smjeru.

Prema preliminarnim procjenama, trgovinski deficit EU-27 u junu je iznosio 4,3 milijarde eura, u usporedbi sa 7,2 milijarde eura u maju i ogromnih 19,3 milijarde eura u junu 2008.

Što se tiče EU-a, Eurostat nadalje navodi da je sezonski prilagođen izvoz u junu 2009. u odnosu na mjesec ranije pao za 0,3 posto dok je uvoz smanjen za 1,4 posto, prenijela je Hina.

Najnovijim podacima prethodili su zvještaji objavljeni prošle sedmice o tek 0,1-postotnom padu gospodarskih aktivnosti eurozone.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)