Milan Božić: Obveznice će i dalje dominirati na berzi

01.08.2016 |

Kapital / BH BERZE

Izvor: Nezavisne novine

Milan Božić: Obveznice će i dalje dominirati na berzi

I pored određene neizvjesnosti u vezi sa dinamikom realizacije reformske agende tržište obveznica će i dalje vjerovatno privlačiti najveći broj investitora.

Najveće učešće u strukturi ukupnog prometa na Banjalučkoj berzi u prvoj polovini ove godine imaju javne emisije obveznica i trezorskih zapisa koje su činile 78 odsto ukupnog prometa, rekao je Milan Božić, direktor Banjalučke berze, u intervjuu za "Nezavisne". Dodao je da su indeksi koji prate kretanja akcija nastavili da gube vrijednost, jer se indikatori poslovanja akcionarskih društava nisu popravili.

On je naveo da je u prvoj polovini ove godine najveće učešće u strukturi ukupnog prometa imaju javne emisije obveznica i trezorskih zapisa koje su činile 78 odsto ukupnog prometa.

Rast prometa od 33 odsto je u najvećoj mjeri posljedica rasta većeg obima trgovanja obveznicama i trezorskim zapisima RS, uz nešto manji obim trgovanja akcijama. Indeksi koji prate kretanja akcija nastavili su da gube vrijednost, jer se indikatori poslovanja akcionarskih društva nisu popravili.

''Štaviše, nastavljeni su trendovi smanjivanja profitabilnosti i rasta dugova kod većine društava čijim akcijama se trguje na berzi, što dominantno utiče na očekivanja investitora'', neveo je Božić.

Na tržištu obveznica je već nadoknađen pad koji je zabilježen sredinom polugodišta i trenutno se obveznički indeks nalazi na rekordnim vrijednostima, pri čemu najlikvidnije dugoročne obveznice i dalje donose relativno visoke prinose od šest odsto.

I pored određene neizvjesnosti u vezi sa dinamikom realizacije reformske agende i potpisivanjem sporuzuma s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), tržište obveznica će i dalje vjerovatno dominirati na berzi i privlačiti najveći broj investitora.

O tome zašto tržište akcija nije atraktivno za investitore i na koji način je to moguće poboljšati i oživjeti to tržište Božić kaže da interes za ulaganje u akcije zavisi isključivo od očekivanja u vezi sa budućim razultatima poslovanja akcionarskih društava.

 Kompanije moraju imati jasno definisane misije, razvojne strategije usklađene s vizijima, poslovne planove kojima se te strategije operacionaliziju te, prije svega, menadžment koji to može realizovati i koji svojim rezultatima dokazuje da zaslužuje povjerenje investitora.

Uspješne kompanije nastoje da ispune očekivanja investitora, radnika, povjerilaca i zajednice u kojoj posluju. Standardi korporativnog upravljanja se kod nas zanemaruju i njihovoj primjeni se pristupa uglavnom formalno.

Interesi interesnih grupa, a posebno investitora, u najvećem broju akcionarskih društava su potpuno zanemareni.

 Ukoliko želimo da uhvatimo korak s okruženjem, gdje se već jasno naziru korporacije koje imaju ambicije da dominiraju regijom, moramo sistemski pristupiti razvoju nacionalnih korporacija. Poseban problem je zaštita manjinskih ulagača i veoma niske ocjene njene efikasnosti od strane relevantnih međunarodnih institucija, naveo je između ostalog Božić u intervjuu za Nezavine novine. 

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI