
Foto: Shutterstock
14.05.2026 |
Kapital / IZVJEŠTAJI
Izvor: Akta.ba
Burberry se vratio profitu nakon mjera štednje, rasta prodaje u Kini i strategije fokusirane na britanski luksuz.
Burberry je ponovo ostvario profit i ocijenio da je napravljen "značajan zaokret" u procesu restrukturiranja kompanije, nakon opsežnih mjera štednje i smanjenja broja zaposlenih.
Britanska modna kuća, koja je dio FTSE 100 indeksa, u poslovnoj godini zaključno s martom ostvarila je 49 miliona funti dobiti prije oporezivanja. Godinu ranije kompanija je zabilježila gubitak od 66 miliona funti.
Posljednjih godina Burberry je kroz kampanju "Burberry Forward" fokus prebacio na koncept "bezvremenskog britanskog luksuza", dok izvršni direktor Joshua Schulman nastoji udaljiti kompaniju od kratkotrajnog usmjerenja prema ultra luksuznoj modi.
Prihodi kompanije iznosili su 2,4 milijarde funti, što je dva posto manje nego prethodne godine i u skladu s očekivanjima tržišta. Ipak, ostvarena dobit ostala je ispod prognoza analitičara, koji su očekivali 88 miliona funti profita prije poreza.
Tokom protekle godine Burberry je ostvario uštede od 80 miliona funti, dok je cilj kompanije da do narednog godišnjeg izvještaja taj iznos poveća na 100 miliona funti.
Odlazak predsjednika kompanije
Kompanija je ostvarila zaradu od 5,9 penija po dionici, nakon prošlogodišnjeg gubitka od 20,9 penija po dionici. Ipak, rezultat je bio slabiji od očekivanih 20 penija po dionici.
"Ova finansijska godina predstavlja važnu prekretnicu za Burberry", izjavio je Schulman, dodajući da je kompanija "čvrsto pozicionirana" za dugoročni rast.
Istovremeno je upozorio na „neizvjesno makroekonomsko okruženje“, dok se u finansijskom izvještaju navodi da bi slabije povjerenje potrošača moglo negativno utjecati na buduće rezultate kompanije.
Burberry je u četvrtak objavio i odlazak predsjednika uprave Gerryja Murphyja, kojeg će u novembru naslijediti bivši investicioni direktor William Jackson.
Rast prodaje u Kini
Povratak rasta na kineskom tržištu bio je jedan od ključnih izazova u okviru Schulmanove strategije oporavka modne kuće. Burberry je saopćio da je prodaja u Kini na godišnjem nivou porasla četiri posto.
U posljednja tri mjeseca do marta rast prodaje u regiji Velike Kine dosegao je čak deset posto u odnosu na isti period prethodne godine.
Ukupna prodaja kompanije u godini zaključno s martom povećana je dva posto. U Europi, Aziji i na Bliskom istoku rezultati su ostali na približno istom nivou, dok je rast od četiri posto zabilježen na tržištima Amerike i azijsko-pacifičke regije.
Tokom godine Burberry je otvorio devet, a zatvorio 21 prodavnicu, pa sada direktno upravlja mrežom od 410 lokacija.
Najnoviji poslovni rezultati objavljeni su gotovo godinu nakon što je kompanija predstavila opsežne rezove s ciljem ostvarivanja 60 miliona funti ušteda. Nakon prošlogodišnjeg gubitka od 66 miliona funti, luksuzni brend ukinuo je oko 1.700 radnih mjesta te najavio gašenje kompletne noćne smjene u fabrici kabanica u Yorkshireu.
Analitičarka kompanije RSM UK Robyn Duffy ocijenila je da se strategija oslanjanja na britanski identitet pokazuje uspješnom.
"U trenutku kada se globalni luksuzni sektor već dvije godine suočava s ozbiljnim izazovima, čak i umjeren rast nakon prošlogodišnjeg snažnog pada predstavlja značajno poboljšanje za Burberry i ukazuje na prve znakove oporavka", rekla je Duffy.
Burberry je osnovao Thomas Burberry 1856. godine u engleskom gradu Basingstokeu, kada je imao 21 godinu, a kompanija je posebno poznata po svojim mantilima i kabanicama.
Dionice Burberryja značajno su pale nakon vrhunca iz aprila 2023. godine, ali su u međuvremenu počele pokazivati znakove oporavka. U srijedu su zaključile trgovanje s rastom od 0,5 posto, na 1.168 penija.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.