
21.12.2012 |
Ličnosti / KULTURA I SPORT
Izvor: Fena
Glumci kao Mehmed Porča dokazuju da se sve može igrati ako se igra dobro.
.jpg)
Priznanje “Glumac godine 2012” jučer je uručeno Mehmedu Porči na svečanosti u RTV domu u Sarajevu.
Urednik Dramskog i dokumentarnog programa Miralem Ovčina je rekao da je Mehmed Porča svojim glumačkim doprinosom obilježio ovogodišnju produkciju Dramskog i dokumentarnog programa Radija BiH učestvujući u važnim radio-dramskim projektima, te da je on nenametljivo sveprisutan.
Profesorica govora Akademije scenskih umjetnosti u Sarajevu Emina Muftić istakla je da se ponekad ne slaže u svemu sa Mehmedom Porčom, ali da je tim prije veće zadovoljstvo sa njim raditi.
Glumica Gordana Boban, partnerica u mnogim projektima i dobitnica ovog priznanja 2008.godine, naglasila je da "kad imate kolegu koji osim talenta posjeduje elementarni kućni odgoj, dolazi na probe spreman, kada radite sa kolegom na kojeg se možete osloniti, onda je takav rad za glumicu radost i blagoslov”.
Primajući priznanje, Porča je rekao da mu nagrada puno znači jer je dodjeljuju radijski profesionalci, "a imena prošlih dobitnika priznanja, među kojima su Nada Đurevska, Nermin Tulić, Belma Lizde – Kurt, daju dodatnu težinu i odgovornost. Radio kao medij glumcu daje puno.”, saopćio je BH Radio 1 .
Mehmed Porča je svojim glumačkim doprinosom obilježio ovogodišnju produkciju redakcije dramskog programa učestvujući u važnim radiodramskim projektima: Vladimir Popović: Apsolutni početnici, Ajla Terzić: Beatriče od roda Ćenće, Nada Đurevska: Rabija.
Posebno mjesto u radiofonskom repertoaru Mehmeda Porče zauzimaju nadahnute interpretacije proze savremenih bosanskohercegovačkih pisaca: Veselina Gatala, Daria Džamonje, Ivice Đikića.
Glumci kao Mehmed Porča dokazuju da se sve može igrati ako se igra dobro.
Kreativna igra Mehmeda Porče u ovom slučaju svedena na glas, kao jedino sredstvo glumačke ekspresije nije siromašnija u izrazu, već je, ustvari, suptilnija, produbljenija i na kraju iskrenija. Mehmed Porča u svojoj interpretaciji, svjestan prirode medija i koristeći ograničena sredstva, priča priču zvukom svoga glasa otkivajući njegov stvarni izražajni potencijal. On glasu mijenja volumen, varira ritam i pokretljivost, širi i sužava raspon i na taj način neposrednije čuva jedinstvenost jednog duhovnog svijeta, jednog mišljenja, gradi lik „iznutra“ otvarajući inspirativni most prema imaginaciji slušatelja.
Mehmed Porča je trenutno zaposlen na Akademiji scenskih umjetnosti kao asistent na predmetu Govor.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.