Konferencija o budućnosti pluralnih društava

24.07.2013 |

Najave / KONFERENCIJE I KONGRESI

Izvor: Fena

Konferencija o budućnosti pluralnih društava

Mostar i Stolac krajem ovoga mjeseca bit će domaćini dviju međunarodnih konferencija. Ciljevi ovih programa su istraživanje, preispitivanje i snaženje pitanja koja su u vezi s funkcioniranjem pluralnih društava.

Mostar i Stolac krajem ovoga mjeseca bit će domaćini dviju međunarodnih konferencija na kojima će domaći i strani studenti i stručnjaci razgovarati o budućnosti pluralnih društava.

Od 22. srpnja do 5. kolovoza u Stocu se održava Međunarodna ljetna škola "Mladi i naslijeđe", dok se od 28. do 30. srpnja u Mostaru održava Međunarodna konferencija "Jedinstvo i razlike u Europi". Organizator oba ova događaja je Međunarodni forum Bosna, u suradnji s Forumom mladih Stolac i Udruženjem za obnovu građanskog povjerenja općine Stolac.

Kako je na današnjoj konferenciji za novinare rečeno, ciljevi ovih programa su istraživanje, preispitivanje i snaženje pitanja koja su u vezi s funkcioniranjem pluralnih društava.

Po riječima predsjednika Međunarodnog foruma Bosna Rusmira Mahmutćehajića, bosanskohercegovačko društvo oduvijek je bilo pluralno i opterećeno brojnim neriješenim pitanjima.

"Posljedice tih neriješenih pitanja vrlo su se jasno vidjele u posljednjim događajima na ovim prostorima. Nizak stupanj međusobnog povjerenje, razaranje društvenih struktura, gubljenje jasne vizije o budućnosti naše zemlje... Sve su to dobro poznate stvari", kazao je Mahmutćehajić.

Dodao je kako su Mostar i Stolac paradigmatični slučajevi za obnovu povjerenja na ovim prostorima, a upravo je obnova povjerenja neophodna za bolju budućnost Bosne i Hercegovine.

"Mostar i Stolac su dva testa na kojima se iskušava postoji li budućnost za svijet općenito, jer ako nije moguće pluralno društvo Mostara, u kojem je obnovljeno i osnaženo povjerenje, kakva je budućnost bilo koje europske zemlje koja je, također, pluralna? Ili Europske unije u cijelosti?", kazao je Mahmutćehajić.

Međunarodna ljetna škola "Mladi i naslijeđe" zvanično će biti otvorena u subotu, 27. rujna, dok će Međunarodna konferencija "Jedinstvo i razlike u Europi" biti otvorena dan kasnije, predavanjem profesora Iana Alonda "Pet načina za dekonstrukciju Europe", u mostarskom Hotelu "Bristol".

Predsjednik Vijeća Međunarodne ljetne škole Nerin Dizdar kazao je kako je taj projekt nastao prije osam godina kao projekt materijalne i duhovne obnove Stoca.

"Kroz Međunarodnu školu mladih do danas je obnovljeno na desetine kulturnih i nacionalnih spomenika BiH. Ova škola je postavila standard, ne samo u BiH već i u široj regiji, kvalitetne i efikasne obnove zajednice i baštine, uz sudjelovanje puno šire zajednice. Do danas su kroz Međunarodnu ljetnu školu prošli mladi iz preko 30 zemalja svijeta", kazao je Dizdar.

Dodao je kako je konačni cilj da Međunarodna ljetna škola preraste u neku vrstu stolačkog ljetnog univerziteta na kojem bi mladi ljudi iz cijeloga svijeta mogli učiti o sebi, o drugima, o različitostima, o obnovu sličnih društava širom svijeta.

 

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)