
21.03.2013 |
Pauza / INOVACIJE I TEHNOLOGIJE
Izvor: eKapija.ba
Peruanski Univerzitet za inžinjerstvo i tehnologiju (UTEC) izumio je bilbord koji vlažnost iz zraka pretvara u vodu za piće.

Peruanski Univerzitet za inžinjerstvo i tehnologiju (UTEC) izumio je bilbord koji vlažnost iz zraka pretvara u vodu za piće. Naime, glavni grad Perua Lima i okolna mjesta suočena su sa nedostatkom čiste vode za piće. Većina stanovništva ovdje se vodom snabdijeva iz bunara, a veliki broj tih izvorišta su zagađana i voda nije pogoda za piće, kažu stanovnici iz oblasti Bujama koji se nalazi u blizini Lime.
Kiša na ovom području skoro da nikada ni ne pada, ali je vlažnost zraka skoro oko 98 posto. Taj faktor su odlučili iskoristiti istraživači UTEC-a koji su izradili prvi bilbord koji proizvodi vodu za piće iz zraka. Biloard ima jedinstvenu tehnologiju koja omogućuje da se vlažnost iz zraka transformira u vodu za piće.
Pet generatora koristi vlažnost zraka iz koje se posebnom metodom filtracije dobiva vodu. U svaki spremnik može stati 5,28 litre vode. Ovih pet generatora pročišćavaju vodu, nakon čega se ta količina sprema u jedan spremnik, objašnjavaju iz UTEC-a. Navode da su ovi bilbordi praktični jer se mogu postaviti na različita mjesta po gradovima i selima tako da voda za piće može biti dostupna svima.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.