Poruke i hodanje ne idu skupa
Odgovarate li na poruke dok hodate gradom, razmislite ponovno. Znanstvenici kažu da ovakav multitasking može dovesti do posrtanja, padova, čak i životne opasnosti.
Pješaci udubljeni u mobitel postali su svakodnevna pojava. Znanstvenici su već usporedili tipkanje u vožnji s vožnjom pod utjecajem alkohola, a tipkanje u hodu uspoređuju s hodanjem poput robota. Dok tipkamo, pogled je koncentriran na ekran zbog čega centar za ravnotežu pomiče cijelo tijelo s mobitelom. Rezultat je neprirodan i "robotski" izgled, kaže dr. Siobhan M. Schabrun, jedna od autora istraživanja.
Australski su znanstvenici njime dokazali da tipkanje na mobitelu utječe na pokrete tijela i centar za ravnotežu. U eksperimentu je 26 mladih zdravih ljudi hodalo devet metara dok su tipkali zadanu rečenicu na pametnom telefonu. Rezultati pokazuju da ispitanici skreću s puta, hodaju sporije i pomiču vrat više. Također su zbog fokusa na ekran manje primjećivali i kontrolirali svoje pokrete, prenosi CNN.
Znanstvenici takvo ponašanje objašnjavaju činjenicom da mozak ne može istovremeno kontrolirati normalno hodanje i održavati fokus na pisanje poruka.
Opasnosti u prometu Tipkanje u hodu dovodi do izravne opasnosti: od naleta na druge pješake, posrtanja, padova, pa do sudara s automobilima. Najbolji je savjet ne odgovarati na poruke ako ste na ulici. U protivnom, stručnjaci savjetuju da stanete, pomaknete se na rub nogostupa izvan prometa, i tek tada koncentrirate na poruke. |
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.