Smanjena potražnja za iPhone 5

15.01.2013 |

Pauza / INOVACIJE I TEHNOLOGIJE

Izvor: Al-Jazeera Balkans

Smanjena potražnja za iPhone 5

Dionice Applea pale su na berzama nakon što je list The Wall Street Journal objavio da je kompanija smanjila broj narudžbi za dijelove mobitela Iphone 5 zbog manje potražnje nego što su to u kompaniji očekivali.

Dionice Applea pale su na berzama nakon što je list The Wall Street Journal objavio da je kompanija smanjila broj narudžbi za dijelove mobitela Iphone 5 zbog manje potražnje nego što su to u kompaniji očekivali.

Novine navode da im je njihov izvor, koji nisu željeli otkriti, dao informaciju da je Apple prepolovio narudžbe 4-inčnih ekrana koje nabavlja od japanskog Sharpa i korejskog LG-a.

Ovim novinama otkriveno je i da je kompanija sa sjedištem u Americi smanjila broj narudžbi i za ostale komponente koje su trebale biti utrošene tokom prvog kvartala 2013. godine.

Svoje dobavljače kompanija je o tome obavijestila prošlog mjeseca.

Apple nije odmah reagirao na ove navode.

Lansiranje jeftinije verzije

Apple se suočava sa velikom konkurencijom od strane proizvođača mobitela kao što su Samsung Electronics i drugi.

Južnokorejski Samsung, koji prodaje mobitele sa Android sistemom po različitim cijenama, već je preuzeo poziciju najvećeg svjetskog prodavača mobitela kada se uzme u obzir udio koji ima u tržištu.

U Googleu tvrde da je više od 500 miliona Android uređaja aktivirano otkako je softver pušten u prodaju prije četiri godine. Komparacije radi, Apple je prodao oko 271 milion iPhonea.

Ipak, stručnjaci napominju kako se isporuka iPhonea 5 tek nedavno uspjela uskladiti s potražnjom, pa je možda i moguće da je ona upravo dosegla vrhunac.

Pojedini izvori sugeriraju kako je pravi razlog smanjivanja narudžbi lansiranje jeftinije verzije iPhonea na ljeto.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)