
05.01.2015 |
Pauza / KULTURA I FILM
Izvor: Nezavisne novine
Neki od filmova su novi Pobješnjeli Max, Ratovi zvijezda, Fast & Furious, Avengers: Age of Ultron, novi James Bond itd...
Sajt posvećen pop kulturi Digital spy preporučuje listu od 15 filmova čije premijere nas očekuju tokom 2015. godine.
Na 15. mjestu je još jedan u nizu Marvelovih superheroja "Ant - Man" koji u bioskope stiže u julu. Razlog, osim činjenice da je supermoć Čovjeka mrava smanjivanje, leži i u glumačkoj podjeli - Paul Rudd, Michael Douglas i Corey Stoll.
U maju u svjetske bioskope stiže "Mad Max: Fury Road" Geogrgea Millera sa Tomom Hardyem i Charlize Theron koji, piše Digital spy, obećava mračnu, uzbudljivu postapokaliptičnu vožnju svijetom Pobjesnjelog Maxa.
U februaru stiže film "Selma" o životu Martina Luthera Kinga. Već se priča o nominaciji za Oskara za glumca Davida Oyelowoa, a biografski film Ave DuVernay zaobilazi kliše iz priče o Martinu Lutheru Kingu i nudi intimniju i možda brutalniju sliku marševa za ljudska prava u Americi šezdesetih.
Novifilm Quentina Tarantina "The Hateful Eight" predstavlja njegov izlet u western. Osim toga što umalo nije snimljen, jer je scenario za njega procuro, film o lovcima na glave u Wyomingu "preporučuje" glumačka ekipa sa Channingom Tatumom, Samuel L Jacksonom, Kurtom Russellom, Tim Rothom i Jennifer Jason Leigh. Kada stiže u bioskope za sada se ne zna.
U aprilu stiže i najnoviji, sedmi nastavak franšize "Paklene ulice" (Fast & Furious) gdje se posljednji put pojavljuje tragično preminuli Paul Walker. Dodatni razlog da se "Furious 7" pogleda je taj što se serijal sa svakim novim nastavkom zapravo poboljšava, piše Digital spy.
Na desetom mjestu liste je "Wild" koji u januaru stiže u bioskope i gdje bi Reese Witherspoon opet mogla da bude nominovana za Oskara. Scenario za "Divljinu" adaptirao je Nick Hornby, a rađen je prema memoarima Cheryl Strayed koja je donijela impulsivnu odluku da pješači 1.000 milja kroz pustinju u pokušaju da se oporavi od tuge i zavisnosti.
Na devetom mjestu liste filova koji se moraju vidjeti je "Ex Machina". Rediteljski devbi Alexa Garlanda stiže u januaru, a Digital spy ga preporučuje kao najbolji naučno - fantastični film godine.
U junu stiže Jurrasic World ovoga puta sa Chris Prattom u glavnoj ulozi i u režiji Colina Trevorrowa koji nudi drugačiji pogled na zabavni park pun dinosaurusa.
Na sedmom mjestu ove liste je "Foxcatcher" Bennetta Millera. Ova psihološka drama o "partnerstvu" ekscentričnog milionera i dvojice hrvača, rađena prema stvarnim događajima sa Steveom Carellom, Channing Tatumom i Markom Ruffalom, a u bioskope stiže u januaru.
Posljednji nastavak serijala "Igre gladi - Šojka rugalica 2" u bioskope stiže u novembru i dok je prvi dio "Sjaja slobode" bio najbolji film u franšizi "Igre gladi", drugi dio će dati konačne odgovore na sva pitanja.
Na petom mjestu liste je miljenik kritičara, film "Čovek ptica" (Birdman) sa Michaelom Keatonom koji igra nekadašnju zvijezdu akcionih filmova. Film u bioiskope stiže u januaru, a već je favorit za Oskare.
Na četvrtom mjestu je kanski pobjednik "Whiplash" Damiena Chazellea. Film je priča o destruktivnom odnosu ambicioznog džez bubnjara (Milesa Tellera) i njegovog sadističkog, inspirativnog profesora (J.K. Simmons).
Neizostavni "Osvetnici" ovoga puta u filmu "Avengers: Age of Ultron" u bioskope ulijeću u aprilu i kombinacija mračnog humora, harizme i ličnih sukoba osvetnika ovaj film smješta na treće mjesto liste.
Na drugom mjestu je "Spectre", novi film u serijalu o Jamesu Bondu. Daniel Kraig reprizira ulogu tajnog agenta 007 a film koji u bioskope stiže u oktobru opet režira Sam Mendes.
Na prvom mjestu liste je novi nastavak serijala "Ratovi zvijezda" - "Star Wars: The Force Awakens". J.J. Abramsovo putovanje u daleku, daleku galaksiju kreće 18. decembra a uz Harrisona Forda, Carrie Fisher i Marka Hamilla, stižu i Oscar Isaacs, Lupita Nyong'o, Adam Driver, Max Von Sydow, John Boyega i drugi. Abrams sa Lawrence Kasdanom radi na scenariju i po svemu sudeći "Sila se budi" neće biti nova "Fantomska napast", zaključuje Digital spy.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.