
04.02.2013 |
Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE
Izvor: 24sata.info
Pospanost, bezvoljnost i umor tipični su simptomi koju oko trećine ljudi osjeća upravo u veljači, a raniji odlazak na spavanje neće ih spriječiti, pokazala je studija britanskog Centra za san Sleepio na 21.000 ljudi.

Pospanost, bezvoljnost i umor tipični su simptomi koju oko trećine ljudi osjeća upravo u veljači, a raniji odlazak na spavanje neće ih spriječiti, pokazala je studija britanskog Centra za san Sleepio na 21.000 ljudi.
Drugi mjesec službeno je najgori mjesec za san i potrebno nam je osam minuta duže da zaspimo te ukupno provodimo deset minuta dulje budni tijekom dana nego drugih mjeseci u godini, piše Daily Mail. Zbog toga 68 posto ljudi u veljači ima manje energije i 28 posto je depresivno, a žene su osobito pogođene manjkom sna.
Znanstvenici tvrde kako je za lošiju kvalitetu sna odgovorna kombinacija faktora, ponajprije dugih, mračnih i hladnih dana, manjak svježeg zraka u grijanim domovima te nedostatak kretanja.
„Ovi rezultati pokazuju da većina ljudi ima više problema sa snom zimi nego u proljetnim i ljetnim mjesecima, a premorenost i pospanost su normalna pojava“, rekao je voditelj studije profesor Colin Espie.
Dodaje kako će se stanje ubrzo popraviti i s povećanjem razina dnevnog svjetla već u ožujku većina ljudi bolje spavati.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.