Previše sjedenja i veći rizik za dijabetes

04.03.2013 |

Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE

Izvor: Fena

Previše sjedenja i veći rizik za dijabetes

Novo istraživanje britanskih znanstvenika sugerira kako osobe koje više vremena provode sjedeći imaju veći rizik obolijevanja od dijabetesa tipa 2. Smanjenje trajanja sjedenja za prosječno 90 minuta dnevno bi imalo sličan učinak kao i 150 minuta umjerene tjelovježbe tjedno.

Novo istraživanje britanskih znanstvenika sugerira kako osobe koje više vremena provode sjedeći imaju veći rizik obolijevanja od dijabetesa tipa 2.  Istraživači vjeruju kako bi poticanje ljudi da manje vremena provede u sjedećem položaju moglo biti učinkovitije glede prevencije dijabetesa tipa 2, nego poticanje na prakticiranje tjelovježbe.

Kako prenose mediji, smanjenje trajanja sjedenja za prosječno 90 minuta dnevno bi imalo sličan učinak kao i 150 minuta umjerene tjelovježbe tjedno.  Novi se rezultati temelje na podacima prikupljenima od 153 odrasla ispitanika. Uz povećanje koncentracije šećera u krvi, sjedenje je bilo povezano i s većom koncentracijom kolesterola u krvi.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)