Punoljetnost? Odraslim se postaje tek sa 24 godine

26.04.2012 |

Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE

Izvor: Večernji List

Punoljetnost? Odraslim se postaje tek sa 24 godine

Mozak u ljudi razvija se sve do 24. godine, tvrde stručnjaci sa Sveučilišta u Melbourneu. Mnogi ljudi smatraju da doba odrastanja završava oko 18. godine kad se i zakonski postaje punoljetnim, no adolescenti su zbog svoje mentalne nezrelosti nespremni na posljedice uživanja u alkoholu i opijatima te lošije procjenjuju rizike. Rezultati su temeljeni na podacima o tome da mladi u cijelom svijetu često pogibaju u nesrećama zbog loših procjena.

Danas je oko 1,8 milijardi adolescenata, više nego u prijašnjim generacijama, izloženo spolno prenosivim bolestima i drugim rizičnim čimbenicima, posljedicama pretjeranog konzumiranja alkohola, ali i zlostavljanju na internetu. Nisu rijetka ni samoubojstva zbog učestalih depresija i sličnog, prenosi Daily Mail.

"Mladi su ljudi naša budućnost. Oni donose energiju, inovativnost, produktivnost i napredak pa bi njihovo zdravlje trebalo biti svjetski prioritet", rekao je profesor George Patton, voditelj istraživanja.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)