
11.05.2013 |
Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE
Izvor: Oslobođenje
U Danskoj ima najmanje 41 posto visokoobrazovanih ljudi koji više od godinu dana od sticanja diplome još ne mogu da pronađu posao.

Sve što je potrebno jeste da sjedite u izlogu, kao u svojoj kancelariji, i pokažate kreativnost i kako se snalazite u radnom okruženju. "Spreman sam sve da pokušam samo kako bih dobio posao", rekao je Hannibal Camel Holt, nezaposleni politikolog, nakon što je seo u kancelariju u izlogu i počeo da radi. Kako je rekao, godinama bezuspešno pokušava da pronađe posao, a ne pomaže mu mnogo ni to što govori čak šest jezika.
Naime, prema statistici, u Danskoj ima najmanje 41 posto visokoobrazovanih ljudi koji više od godinu dana od sticanja diplome još ne mogu da pronađu posao. Da bi pomogli obrazovanim ljudima da lakše dođu do posla, jedna danska marketinška kompanija na čelu sa direktorom Alexanderom Peitersenom odlučila je da svoje prostorije iskoristiti za reklamiranje osoba koje traže posao. Kancelarija se doslovno nalazi u izlogu, a u tom malom prostoru se nalazi sav neophodni pribor za rad. Osoba koja traži posao ima mogućnost da iskaže svu svoju kreativnost, a mnogo ljudi zastane pored izloga i posmatra je. Također, na staklu je ispisano - Ovdje sjedi nezaposleni akademik.
Kako je rekao Pitersen, kompanije koje traže radnike, kada raspišu oglas uglavnom dobijaju nekoliko stotina manje-više identičnih biografija i propratnih pisama i onda je zaista teško odabrati radnika, posebno u djelovima za ljudske resurse gdje su potrebne kreativne osobe.
Zainteresovani poslodavci mogu svakog trenutka da uđu u kancelariju i obave razgovor sa potencijalnim radnikom. Projekat marketinške agencije pokazao se kao uspješan a dokaz jeste nekoliko osoba koje su dobile posao.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.