
27.10.2013 |
Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE
Izvor: 24sata.info
Sve savezne države u Australiji su zabranile ili planiraju zakonom zabraniti korištenje solarija kako bi zaštitila svoje stanovnike od raka kože, po kojem su vodeći u svijetu.
Od svih slučajeva raka u Australiji, 80 posto ih se odnosi na rak kože, pa su se ugledali na Brazil koji je nedavno zabranio solarij.
Sve savezne države u Australiji su zabranile ili planiraju zakonom zabraniti korištenje solarija kako bi zaštitila svoje stanovnike od raka kože, po kojem su vodeći u svijetu, piše Daily Mail.
Rak kože je u Australiji odgovoran za više od 80 posto svih novootkrivenih vrsta raka, a brojne studije navode korištenje solarija kao najveći rizični faktor bolesti. Sve komercijalne solarije vlasti namjeravaju zabraniti do 31. prosinca sljedeće godine.
Ljudi koji su počeli koristiti solarij prije 35-e godine života imaju 87 posto veću vjerojatnost obolijevanja od malignog melanoma u usporedbi s onima koji nikad nisu išli u solarij. Samotamnjenje je kod Australaca postalo iznimno popularno prije 20-ak godina, a unatoč zdravstvenim otkrićima i dalje velik broj ljudi odlazi u solarij.
Neke od zemalja EU, poput Velike Britanije i Njemačke, zabranjuju solarij maloljetnicima, dok ih je Brazil nedavno u potpunosti zabranio.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.