Australija zabranjuje solarije - žele smanjiti smrtnost od raka

27.10.2013 |

Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE

Izvor: 24sata.info

Australija zabranjuje solarije - žele smanjiti smrtnost od raka

Sve savezne države u Australiji su zabranile ili planiraju zakonom zabraniti korištenje solarija kako bi zaštitila svoje stanovnike od raka kože, po kojem su vodeći u svijetu.

Od svih slučajeva raka u Australiji, 80 posto ih se odnosi na rak kože, pa su se ugledali na Brazil koji je nedavno zabranio solarij. 

Sve savezne države u Australiji su zabranile ili planiraju zakonom zabraniti korištenje solarija kako bi zaštitila svoje stanovnike od raka kože, po kojem su vodeći u svijetu, piše Daily Mail.

Rak kože je u Australiji odgovoran za više od 80 posto svih novootkrivenih vrsta raka, a brojne studije navode korištenje solarija kao najveći rizični faktor bolesti. Sve komercijalne solarije vlasti namjeravaju zabraniti do 31. prosinca sljedeće godine.

Ljudi koji su počeli koristiti solarij prije 35-e godine života imaju 87 posto veću vjerojatnost obolijevanja od malignog melanoma u usporedbi s onima koji nikad nisu išli u solarij. Samotamnjenje je kod Australaca postalo iznimno popularno prije 20-ak godina, a unatoč zdravstvenim otkrićima i dalje velik broj ljudi odlazi u solarij.

Neke od zemalja EU, poput Velike Britanije i Njemačke, zabranjuju solarij maloljetnicima, dok ih je Brazil nedavno u potpunosti zabranio. 

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)