Norveška razmatra iznajmljivanje zatvorskih ćelija u Holandiji

10.09.2014 |

Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE

Izvor: Fena

Norveška razmatra iznajmljivanje zatvorskih ćelija u Holandiji

Norveška pregovara s Holandijom o iznajmljivanju zatvorskog prostora i prebacivanju zatvorenika zbog hitnih radova na održavanju i smanjenja prenatrpanosti, izjavio je jedan zvaničnik u utorak.

Norveška pregovara s Holandijom o iznajmljivanju zatvorskog prostora i prebacivanju zatvorenika zbog hitnih radova na održavanju i smanjenja prenatrpanosti, izjavio je jedan zvaničnik u utorak.

Glasnogovornik ministarstva pravde Vidar Brein-Karlsen rekao je da se mora prvo izaći na kraj s nekoliko praktičnih pitanja prije nego što Norveška može iznajmiti holandske ćelije, uključujući pitanje da li postoji dovoljan broj čuvara u holandskim zatvorima.

Drugo pitanje koje se mora riješiti je koliko puta će zatvorenike smjeti posjećivati rodbina i prijatelji koji žive u Norveškoj.

- Ovo je manji problem za nas. Norveška je dugačka zemlja i nekada imamo ljude koji su osuđeni na jugu Norveške, a zatvoreni su na sjeveru. Udaljenost od Osla do Holandije je manje - rekao je Brein-Karlsen.

U Norveškoj trenutno postoji 1.300 osoba koji trebaju odslužiti zatvorsku kaznu.

Brein-Karlsen je dodao da još nije odlučeno koja vrsta zatvorenika će biti prebačena u Holandiju, ali je sigurno da će oni opasni poput Andersa Behringa Breivika ostati u Norveškoj.

Holandija godinama iznajmljuje zatvore susjednoj Belgiji.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)