
23.02.2017 |
Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE
Izvor: Akta.ba
U početku se izvršni direktor birao na godišnjem nivou, ali je na kraju 40 ljudi odlučilo da je bolje sve odluke donositi u grupi.
Zaposleni u švedskoj softerskoj, konultantskoj firmi Crisp nemaju šefa, niko nikome ne naređuje šta treba raditi, a svih 40 zaposlenih dolazi na sastanke i odlučuje zajedno, piše Oddity Central.
Firma je postala poznata u svijetu upravo iz tog razloga, a prošla je i kroz niz organizacijskih struktura, uključujući i klasičnu u kojoj jedna osoba obavlja sve. U početku se izvršni direktor birao na godišnjem nivou, ali je na kraju 40 ljudi odlučilo da je bolje sve odluke donositi u grupi.
Kako se kažnjavaju greške i koje odgovoran za njih?
Upravo je ovaj način rada motivisao svakog od njih na veće zalaganje i preuzimanje odgovornosti. Čak i kad dođe do greške, svako izrazi svoje mišljenje i pokušava da objasni kolegi zašto je neki potez bio najbolji u tom trenutku.
Jedinstvena švedska firma je poput porodice, niko nikome ne priča što treba raditi, ali ne toleriše se kad se nešto zabrlja bez da se o tome obavijeste ostali.
Dva do tri puta godišnje održavaju se četverodnevni sastanci na kojima se odlučuje o stvarima koje utiču na svakog: poput mijenjanja pozicija, ali uopšteno zaposleni sami donose odluke.
Ovaj eksperiment zasad prolazi odlično, a organizacioni trener Henrik Kniberg tvrdi da se ne mora pitati šefa za odobravanje projekata i budžeta, a firma brže odgovara klijentima. Zaposleni su takođe mnogo srećniji, što dokazuju i redovne ankete o zadovoljstvu osoblja s prosječnom ocjenom 4:1/5.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.